2022. ápr. 12. 20:01
2/4 A kérdező kommentje:
Az n az mi?
2022. ápr. 12. 20:20
3/4 anonim válasza:
Kérdező; attól függ, hogy mi a feladat.
Számológéppel nem tudod a kotangenst visszakeresni, mert ilyen funkciót nem tesznek a számológépre, ennek fő oka az, hogy (szinte kivétel nélkül) a kotangens reciproka a tangens, ennek megfelelően az egyenletből lehet tangenst csinálni; ctg(x)=1/tg(x), tehát
1/tg(x) = 5,21, rendezés után
tg(x) = 1/5,21, ennek pontos megoldása x=arctg(1/5,21), amit számológéppel ki lehet számolni.
A számológép viszont sajnos csak egy megoldást tud kiadni, de ha ez egy egyenlet, akkor az összes megoldásra szükségünk van. Tudjuk, hogy a tg(x) függvény periódikus, periódusa pi, ennek megfelelően az egyenlet megoldáshalmaza így adható meg:
x=arctg(1/5,21) + n*pi, ahol n tetszőleges egész szám.
4/4 A kérdező kommentje:
Oh értem
Nagyon szépen köszönöm :)
2022. ápr. 13. 09:15