Vektorokat veszünk és kicsit el vagyok veszve, hogy is vannak a képletek?


(Rajzos magyarázatokat ne mondjatok, mert egyenlőre még nem ábrázolunk semmit!)

Ilyes féle képpen kérem őket,hogy

Pl. a(3,1)

b(-2,3)

a+b (a1+b1,a2+b2)

a+b= 3i+1j+(-2)i+3j

a+b= i+4j

a+b(1,4)


a-b (a1+b1,a2-b2)

a-b= 3i+1j-(-2)i-3j

a-b= 5i-2j

a-b(5,-2)


a×b (a1×b1,a2×b2)

a×b= 3i×1j-2i×3j

a×b= 3ij-6ij

a×b= -3ij

a×b(-3)


És akkor arra lennék még kíváncsi ha,a vektor előtt szám van.

Pl. 2a-3b

2a+3b

2a×3b


Meg még a skaláris szorzás egy nagy katyvasz.

Pl. A(4,1)

B(-2,5)

C(5,7)

k=?

Alfa=?

Béta=?

Gamma=?


(Bocsi,hogy ilyen hosszú,de pont beteg voltam,amikor ez el lett magyarázva és utólag már nem mondja el a tanár.)



2022. márc. 29. 21:30
 1/2 A kérdező kommentje:
*a-b (a1+b1,-a2-b2)
2022. márc. 29. 21:32
 2/2 krwkco ***** válasza:

1.)

a+b=(a1+b1,a2+b2) vagy másképpen, ha a koordinátavektorok i és j, akkor a+b=(a1+b1)*i+(a2+b2)*j

a+b=(1,4) a-b=(5,-2) ezek jók.

2.)

Ha a vektor előtt szám van, akkor először megszorzod a koordinátákat és az új vektorokkal végzed a műveletet:

2a=(2a1,2a2)

2a-3b=(2a1-3b1,2a2-3b2)

3.

Skaláris szorzat:

a.b=(a1*b1+a2*b2) az eredmény egy szám. Nem vektor.

Vagy a.b=|a|*|b|*cos(a két vektor közötti szög)

4. Vektoriális szorzat. (remélem ez nem kell.)

Csak 3 dimenzióban van értelme. Koordinátákkal: az i,j,k egységvektorokból és a két vektor koordinátáiból képzett mátrix determinánsa.

[link]

2022. márc. 30. 07:44