Ebben az esteben az I pont körre vonatkozó hatványa AI*IF=CI*IE akkor ez miért egyenlő tovább (R+d)*(R-d)?

[link]
2022. márc. 23. 21:20
 1/4 anonim ***** válasza:
És mi az a d?
2022. márc. 23. 23:18
 2/4 anonim válasza:

Az I pont körhatványát az I-n átmenő szelőből kiszámíthatjuk. Az ábrán az AF és a CE egyenesek a kör szelői és I illeszkedik rájuk, emiatt a körhatvány az AI*IF=CI*IE érték lesz.


Ugyanezt alkalmazhatjuk, ha az I-re és az O-ra is illeszkedő egyenest húzunk, ez is szelője lesz a körnek. A kör és ezen szelő O felőli metszéspontját nevezzük el G-nek, az I felőli metszéspontot meg H-nak.


Ekkor az OG pont a kör sugara lesz, tehát OG=R. A OH szakasz is sugár, tehát OH=R.

A d a kör középpontja és a pont közötti távolság, vagyis d=OI.

IH=OH-OI=R-d.

IG=OG+OI=R+d.

A körhatvány értéke: IG*IH=(R+d)*(R-d).

2022. ápr. 20. 11:05
 3/4 dq ***** válasza:

Az előjelet elrontottad a kérdésben, nem AI*IF és CI*IE, hanem IA*IF és IC*IE, továbbá nem (R+d)*(R-d), hanem (d+R)*(d-R) a körhatvány.


Nem csak ebben az esetben, hanem mindig (d+R)(d-R) a pont körre vonatkozó hatványa (ahol R a kör sugara, és d a pont távolsága a középponttól).


Ez látszik, ha felveszed a pontot és a középpontot összekötő egyenest, és az ez által meghatározott szelőre írod fel a IA*IB kifejezést.


További olvasnivaló: [link]

2022. ápr. 20. 13:18
 4/4 dq ***** válasza:
Az, hogy AI*IF = CI*IE = (R+d)*(R-d) az meg csak annyi, hogy mindegyik érték egyenlő a pont körre vonatkozó hatványának -1szeresével.
2022. ápr. 20. 13:20