2022. márc. 15. 12:29
 1/9 anonim ***** válasza:
A számlálókban csak a 7 és a 4 van?
2022. márc. 15. 13:02
 2/9 krwkco ***** válasza:
Az egyik oldalhoz hozzáadsz n-et és elveszed a kapcsos zárójeleket. Olyan megoldást kell keresni, ahol n bármilyen egésszám.
2022. márc. 15. 13:09
 3/9 A kérdező kommentje:
Nem csak 7 és 4 van, hanem {(13x+7)/(x+1)}={(5x+4)/(x+2)}
2022. márc. 15. 13:16
 4/9 anonim ***** válasza:

Az 1-es válaszoló arra godolt, hogy a {x} függvényről tudjuk, hogy ha két szám törtrésze azonos, akkor a számokról tudjuk, hogy az egyikhez biztosan hozzáadható úgy egy EGÉSZ szám úgy, hogy a másikat megkapjuk. Például {2,6}=0,6, {6,6}=0,6, és a 2,6-ból úgy tudunk 6,6-ot csinálni, hogy hozzáadunk 4-et, ami egész.


Tehát ha az egyenlőség fennáll, akkor a fenti példa szerint biztosan létezik egy k egész szám, hogy a {}-eken belüli egyenlőek, vagyis


(13x+7)/(x+1) = (5x+4)/(x+2) + k, ezt az egyenletet csak meg kell oldanunk x-re, ahogy szoktuk. Szorzunk a nevezőkkel:


(13x+7)*(x+2) = (5x+4)*(x+1) + k*(x+1)*(x+2), kibontjuk a zárójeleket:


13x^2 + 33x + 14 = 5x^2+ 9x + 4 + k*x^2 + 3k*x + 2k


Ez egy másodfokú paraméteres egyenlet lesz. Redukáljuk a jobb oldalt 0-ra:


(8-k)*x^2 + (24-3k)*x + 10-2k = 0


Ha k=8, akkor nem másodfokú lesz az egyenlet. Nézzük, akkor mi lesz a helyzet:


(8-8)*x^2 + (24-3*8)*x + 10-2*8 = 0, vagyis -4=0, ami nem igaz, tehát k értéke nem lehet 8.


Ha ettől független megoldást keresünk, akkor csak írjuk fel a másodfokú egyenlet megoldóképletét; a képletben a=(8-k), b=(24-3k), c=(10-2k), tehát:


x(1;2) = ( -(24-3k) +- gyök( (24-3k)^2 - 4*(8-k)*(10-2k) ) )/ (2*(8-k))


A gyökjel alatti rész mindenképp nemnegatív kell, hogy legyen, így tehát:


(24-3k)^2 - 4*(8-k)*(10-2k) >= 0, ennek megoldása k>=32 és és k<=8, de a k=8-at megbeszéltük, hogy nem lehet megoldás.


Mivel az eredeti egyenlet x=1 és x=2 esetén nem értelmes, ezért azt is meg kell néznünk, hogy ezek milyen k esetén jöhetnek ki;


ha x=1, akkor (8-k)*1^2 + (24-3k)*1 + 10-2k = 0, ennek megoldása k=7, tehát k=7 esetén kaphatunk a feladatra hamis gyököt, így az (x;k)=(1;7) számpár nem lesz megoldás.


ha x=2, akkor (8-k)*2^2 + (24-3k)*2 + 10-2k = 0, ennek megoldása k=15/2, ami nem egész szám.


Tehát k függvényében kaptuk meg az összes megoldást, vagyis k helyére beírva a megfelelő egész számokat kapjuk meg az eredeti egyenlet megoldásait.


Ez a hosszadalmas megoldása a feladatnak akkor, hogyha nem vagyunk elég szemfülesek; a számítások egyszerűsíthetőek, hogyha egy dologra odafigyelünk.

2022. márc. 15. 14:37
 5/9 anonim ***** válasza:

Első körben vegyük észre azt, hogy mindegyik törtben tudunk osztani;


(13x+7)/(x+1) = (13x+13-6)/(x+1) = (13x+13)/(x+1) - 6/(x+1) = 13 - 6/(x+1)


(5x+4)/(x+2) = (5x+10-6)/(x+2) = (5x+10)/(x+2) - 6/(x+2) = 5 - 6/(x+2)


Tehát ez lesz az egyenlet:


{ 13 - 6/(x+1) } = { 5 - 6/(x+2) }


Ahogy az előbb szó volt róla, a 13 és az 5 "büntetlenül" kiszedhető a {}-ből:


{ -6/(x+1) } = { -6/(x+2) }


Ezzel egy sokkal barátságosabb egyenletet kaptunk az eredetiből.

2022. márc. 15. 14:47
 6/9 A kérdező kommentje:
az eredeti egyenlet nem x=-1 és x-=2 esetén nem értelmes?
2022. márc. 20. 18:37
 7/9 anonim ***** válasza:
De, valóban.
2022. márc. 20. 18:47
 8/9 A kérdező kommentje:
Ha a deltának kaptam (k-20)^2-12^2. Milyen feltétel kell teljesüljön, hogy a k-t kitudjuk számitani? Az egyik az, hogy a fenti összefüggés teljes négyzet kell legyen, de viszont ezzel az egy feltétellel végtelen sok megoldás lehet.
2022. ápr. 26. 19:08
 9/9 anonim ***** válasza:
Még mindig ezzel szenvedsz? Van két valós számod számod, a és b. Tudod azt, hogy {a} = {b} Mit mondhatunk róluk? Azt, hogy a különbségük biztosan egész. Legyen ez k. Kapod azt, hogy a - b = k. Kapsz egy paraméteres másodfokú egyenletet, ahol k a paraméter. Megoldod k függvényében, kész.
2022. ápr. 28. 10:35