2^x = 10
Azaz 2 az ikszediken egyenlő tízzel. A tíz nem hatványa a kettőnek. Ilyenkor mit kell csinálni?
2021. ápr. 9. 10:29
2/5 A kérdező kommentje:
És azt hogy?
2021. ápr. 9. 10:41
3/5 Adrian.Leverkuhn válasza:
Megnyugtatlak, hogy a 10 hatványa a 2-nek, csak nem egész kitevős hatványa.
Mivel 2^3 = 8 és 2^4=16, így a keresett kitevő 3 és 4 közé fog esni.
A megoldás:
2^x = 10 (vegyük mindkét oldal tízes alapú logaritmusát)
lg 2^x = lg10 (az egyik logaritmus azonosság miatt az x-et le tudjuk hozni a logaritmus elé)
x * lg2 = lg10 (osztunk lg2-vel)
x= (lg10) / (lg2)
A számológéppel pedig már ki tudod számolni lg10 és lg 2 értékét.
4/5 anonim válasza:
Vagy rövidebben: a 10 kettes alapú logaritmusát kell kiszámolni
5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2021. ápr. 9. 11:38