Hogy kell egy ilyen exponenciális egyenletet megoldani?


2^x = 10

Azaz 2 az ikszediken egyenlő tízzel. A tíz nem hatványa a kettőnek. Ilyenkor mit kell csinálni?



2021. ápr. 9. 10:29
 1/5 anonim ***** válasza:
Logaritmussal
2021. ápr. 9. 10:38
 2/5 A kérdező kommentje:
És azt hogy?
2021. ápr. 9. 10:41
 3/5 Adrian.Leverkuhn ***** válasza:

Megnyugtatlak, hogy a 10 hatványa a 2-nek, csak nem egész kitevős hatványa.


Mivel 2^3 = 8 és 2^4=16, így a keresett kitevő 3 és 4 közé fog esni.


A megoldás:

2^x = 10 (vegyük mindkét oldal tízes alapú logaritmusát)


lg 2^x = lg10 (az egyik logaritmus azonosság miatt az x-et le tudjuk hozni a logaritmus elé)


x * lg2 = lg10 (osztunk lg2-vel)


x= (lg10) / (lg2)


A számológéppel pedig már ki tudod számolni lg10 és lg 2 értékét.

2021. ápr. 9. 10:45
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Vagy rövidebben: a 10 kettes alapú logaritmusát kell kiszámolni
2021. ápr. 9. 11:25
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2021. ápr. 9. 11:38