Feltételes valségből kérnék segítséget, mi a helyes megoldás?


Feladat: 4 gép gyárt alkatrészeket, az 1. gép 200 db-ot, a 2. 320 db-ot, a 3. 270 db-ot, a 4. 210 db-ot (összesen 1000 db alkatrész). Tudjuk, hogy az 1. gép által gyártottak 2%-a selejt, a 2. gép által 5% selejt, a 3. gép által 3% selejt, a 4. gép által 1% selejt.

Mekkora a valsége, hogy egy véletlenszerűen kiválasztott alkatrész a 4. gépről jött, ha tudjuk, hogy ép?

Megoldásom: Az összes alkatrész 21%-a jön a 4. gépről, és azok 99%-a jó, így 0,21 * 0,99 = 0,2079.


Lenne még egy második feladat, ami kissé bekavart:

Az üzletbe 3 termelőtől szállítanak almát. Az 1. termelőtől a mennyiség fele érkezik, azok 40%-a elsőosztályú. A 2. termelőtől a mennyiség 30%-a, mely 2/3 részben elsőosztályú. A 3. termelőtől pedig a maradék mennyiség (20%) és az mind elsőosztályú.

Kiválasztunk véletlenszerűen egy almát, melyről kiderül, hogy elsőosztályú. Mekkora a valsége, hogy az 1. termelő szállította?


Megoldásom: Az 1. termelő az összes mennyiség 50%-t szállította, és annak 40%-a elsőosztályú, így P= 0,5*0,4 = 0,2

Viszont a tanár megoldása: (0,5 * 0,4) / 0,6 = 1/3

A 0,6 annak valsége, hogy elsőosztályú, mindegy melyik termelőtől (0,5*0,4 + 0,3* 2/3 + 0,2*1). Miért kell ezzel elosztani a 0,2-t?



2022. márc. 13. 12:17
 1/5 anonim ***** válasza:

Az első tutira rossz. Csak gondolj bele; ha a gép 1000000 alkatrészt gyártana, aminek 99%-a jó, a többi ugyanúgy gyártaná, ahogy leírták, akkor érezhető, hogy a kiválasztásra 90+% lenne a valószínűség.


Te is beleestél abba a csapdába, hogy a valószínűséget úgy is szokták számolni, hogy szimplán össze-vissza szorozgatnak/osztanak valószínűségeket a valószínűséghez, viszont EZ NEM MINDENHOL TEHETŐ MEG, annak megvan az oka, hogy miért lehet úgy is számolni (ami a klasszikus valószínűségi modellben keresendő).


Miért nem próbálod meg a klasszikus valószínűségi modellel számolni a valószínűségeket? Legalább abból kiderülne, hogy a most kapott eredmények nem jók.

2022. márc. 13. 13:00
 2/5 anonim ***** válasza:

Nézzük az első feladatot; tudjuk, hogy

az első gép 200*0,98 = 196,

a második gép 320*0,95 = 304,

a harmadik gép 270*0,97 = 261,9 =~ 262,

a negyedik gép 210*0,99 = 207,9 =~ 208 ép alkatrészt készít. (A tört eredmények miatt látható, hogy a feladat nem jól definiált, de nem baj, így is megoldható).


Ezen adatok alapján a feladat így átírható; egy gyárban 4 gép van, az első 196, a második 304, a harmadik 262, a negyedik 208 ép alkatrészt gyárt. Mekkora annak a valósínűsége, hogy ha kiválasztunk egy alkatrészt, az a 4. gépből került ki?


A klasszikus valószínűségi modell szerint;

Kedvező eset: ahányat gyártott a negyedik gép: 208

Összes eset: ahány alkatrész lett összesen gyártva: 196+304+262+208=970

Valószínűség: 208/970 = 104/485 =~ 0,2144 = 21,44%. Ami egyébként közel van a te eredményedhez, de ez tényleg csak véletlen.


A feladat sajnos beszűkíti az értelmezhetőséget, mivel az alkatrészek mindig darabszámra vannak, "törtalkatrészt" nem tudunk értelmezni, a kerekítés miatt a valószínűség egy kicsit más értéket kap, de a feladat átírható lenne úgy, hogy megfelelően lehessen értelmezni. Mindenestre, ha a törtértékekkel számolunk (avagy a "törtalkatrész" is értelmes), akkor a valószínűség így alakul;


Kedvező eset: 207,9

Összes eset: 196+304+261,9+207,9 = 969,8

Valószínűség: 207,9/969,8 =~ 0,2144 = 21,44%, a százalékérték ígyis-úgyis ugyanannyi (2 tizedesjegyre kerekítve).


A második feladatnál az a nehézség, hogy nem tudjuk, hogy hány alma van, viszont látni fogjuk, hogy mindegy, hogy hány alma van, mindig ugyanannyi lesz a keresett valószínűség; legyen összesen x darab alma, ebből

az első termelő 0,5*x-et szállít, amiből 0,5*x*0,4 = 0,2x első osztályú,

a második termelő 0,3*x-et szállít, amiből 0,3*x*2/3 = 0,2x első osztályú,

a harmadik termelő 0,2*x-et szállít, amiből 0,2x első osztályú.


Innen már ránézésre is látható, hogy a valószínűség 1/3 lesz, de számoljuk végig; az eredeti feladat átírható így:

Három termelő első osztályú almákat szállít. Az első 0,2*x darabot, a második 0,2*x darabot, a harmadik 0,2*x-et. Ezek közül kiválasztunk véletlenszerűen egy almát. Mekkora annak a valószínűsége, hogy a kiválasztott almát a 3. termelő szállította le?


Kedvező eset: 0,2*x

Összes eset: 0,2*x+0,2*x+0,2*x=0,6*x

Valószínűség: (0,2*x)/(0,6*x), a törtet x-szel tudjuk egyszerűsíteni, így 0,2/0,6 = 1/3 lesz a valószínűség. És mivel az x kiesett, ezért x-től függetlenül mindig 1/3 lesz a valószínűség.


A 0,2 pedig onnan jött, hogy 0,5*0,4, tehát a (0,5*0,4)/0,6 szerint is számolhatunk, ahogyan a tanár is tette.

2022. márc. 13. 13:57
 3/5 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm! Most már érthető!!
2022. márc. 13. 14:15
 4/5 A kérdező kommentje:

A második akkor így is felírható?

P(1. termelő szállította | elsőosztályú) = P(1. termelő ÉS elsőosztályú) / P(elsőosztályú) = (0,5*0,4) / 0,6

Ez a P(B|A) = P(BA) / P(A) alakú képlet

2022. márc. 13. 14:35
 5/5 anonim ***** válasza:
Igen, ez a feltételes valószínűség képlete, ami itt használható. Maga a képlet egyébként úgy bizonyítható, mint ahogyan fent számoltam, gyakorlatilag a bizonyítás lépéseit használtam fel a számoláskor. Ezt persze nem kell mindig megcsinálni (ezért van az általános képlet), de érdemes ez alapján gondolkozni, hogy a képletet meg tudjuk jól érteni.
2022. márc. 13. 14:41