Feltételes valószínűség feladat. Jó a megoldásom?


Sziasztok!


A feladat így szól:

Két kockával dobunk egyszerre. Mennyi a valószínűsége, hogy legalább egy hatost dobunk, ha a két dobás értéke különböző?


A megoldásom pedig:

P(A) = legalább 1 6-os dobás

P(B) = 2 dobás értéke különböző


P(A|B) = (10/36)/(30/36) = 1/3


Ugye a 10/36-od annak a valószínűsége, hogy az egyik dobókockán 6-os szám van és nem ugyanazt a számot dobtam kétszer.

A 30/36 az a P(B), azaz ennyi a valószínűsége, hogy a két dobás értéke különböző.


Ez a megoldás helyes? Ha nem, hogy kell megoldani?


A válaszokat előre is köszönöm.



2017. ápr. 28. 03:29
 1/1 anonim ***** válasza:

Ha nem vagy benne biztos, érdemes másik (könnyebb) számítási módot keresni. Ha ugyanaz jön ki azzal is, akkor jól számoltál, egyébként nem.


A klasszikus valószínűségi modellel számolva:


Összes eset: mivel nincs belőlük túl sok, akár fel is írhatjuk az eseteket (táblázattal célszerű), ebből 30 darab van.

Kedvező eset: kivesszük azokat, amik jók nekünk, és azt látjuk, hogy 10 darab van belőlük.


Kedvező/összes=10/30=1/3, szóval jó a számítás.

2017. ápr. 28. 13:10