Egy metán-propán gázelegy elégetésekor 1,8-szor nagyobb anyagmennyiségű co2 keletketik, mint a kiindulási gázelegy a.mennyisége. Mi a kiind. elegy V%-os összetétele?

(Ötösöm lesz 224/C))

2022. márc. 12. 14:44
 1/2 sadam87 ***** válasza:

CH4 + 2 O2 = CO2 + 2 H2O

C3H8 + 5 O2 = 3 CO2 + 4 H2O

Induljunk ki 1 mol gázelegyből. Legyen a metán anyagmennyisége x mol. A propán anyagmennyisége 1-x mol. A képződő szén-dioxid anyagmennyisége 1,8 mol. A fenti egyenletek alapján utóbbi a következővel lesz egyenlő:

1,8 = x + 3 (1-x)

Elsőfokú egyenlet, meg kell oldani, és onnan az eredmény már triviális.

2022. márc. 13. 12:20
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2022. márc. 14. 13:54