Kaphatnék erre a feladatra választ?


90%-os és 70%-os kénsavunk van. Mennyi szükséges ezekből ahhoz, hogy 1 kg


a, 80%-os

b, 75%-os

c, 82%-os

savat kapjunk?



2022. márc. 1. 19:17
 1/3 krwkco ***** válasza:

1 kg 90%-os kénsav az 90%-os lesz. Ha ebből 1kg kénsavat lecserélsz, 70%-osra akkor a töménység 20%-ot fog csökkenni. Ha 1/20kg=5dkg 90%-os kénsavat 70%-osra cserélsz, akkor a töménység 1%-ot fog csökkenni.

Ahány százalékos csökkenést akarsz, annyiszor 5dkg 70%-os kénsavat kell használnod. Az 1kg-hoz hiányzó többi kénsav 90%-os lesz.

2022. márc. 1. 22:13
 2/3 Tom Benko ***** válasza:
M_1c_1+m_2c_2=(m_1+m_2)c
2022. márc. 3. 19:09
 3/3 anonim ***** válasza:

Jót írt az első két válaszoló, de íme itt egy harmadik megoldás. Ez az út is járható és nem sokkal lassabb, mint az előző kettő... Na jó, azért több lépésből áll, de nem vészes.



1. Ha összeadom a két oldat tömegét, megkapom az összeöntött oldat tömegét.


2. Ha összeadom a két oldat kénsav tartalmát, akkor megkapom az összeöntött oldat kénsav tartalmát.


3. Egy 90% oldat kénsav tartalmát úgy kapom meg, hogy x*90/100 egy 70% oldat kénsav tartalmát pedig úgy, hogy y*70/100.



a, feladat:


1. x + y = 1 kg


3. Az összeöntött kotyvalék kénsav tartalma: 1*80/100


2. x*90/100 + y*70/100 = 1*80/100


2. 90x + 70y = 80 mert százzal lehet egyszerűsíteni


Egyenlet rendszerrel megoldod és ki fog jönni, hogy

x = 0.5 kg és y = 0.5 kg



b, feladat:

1. x + y = 1kg


3. Az összeöntött kotyvalék kénsav tartalma: 1*75/100


2. x*90/100 + y*70/100 = 1*75/100


2. 90x + 70y = 75 mert százzal lehet egyszerűsíteni


Egyenlet rendszerrel megoldod és ki fog jönni, hogy

x = 0.25 és y = 0.75



c, feladat:

1. x + y = 1

2. 90x + 70y = 82


Egyenlet rendszerrel megoldod és ki fog jönni, hogy

y = 0.4 és x = 0.6



Összegezve:

a feladat: mind a kettőből 0,5 kg kell.

b feladat: a 90%-os oldatból 0.25kg, 70%-os oldatból 0.75kg.

c feladat: a 90%-os oldatból 0.6 kg, 70%-os oldatból 0.4kg.

2022. márc. 18. 02:57