2 napja töröm ezen a feladaton a fejem. Kaphatnék segítséget?


A feladat:

NaCl és KCl keverékének 50 tömegszázaléka kloridiont tartalmaz. Mennyi a keverék tömegszázalékos összetétele?

A megoldás:

18,66% NaCl, 81,34% KCl

A sztori:

A megoldást előre meg adta a tanár, hogy tudjunk mihez viszonyítani.

A keveréket 100g-nak vettem és kiszámoltam, hogy a kloridionokon kívül a másik 50g 23x tömegű Na-ból és 39y K-ból áll (ügye a n=m/M szabály alapján). Az is meglett hogy 100g keverék 58,5x NaCl és 74,5y KCl.

Már csak az utolsó lépés nem megy és nem értem, hogy az x=0,31mol és y=1,1mol legyen, ezeket a számokat az osztálytársamtól kaptam és ha összeszorozzuk őket az 58,5x és 74,5y-nal, akkor a tanár által megadott 18,66% és 81,34% lesz eredményül.



2020. nov. 2. 20:42
 1/2 anonim ***** válasza:

"Nem látod a fától az erdőt"-szindróma.


Nem vagyok nagy kémiás (sokkal inkább matekos), de a leírásod alapján van ez a két egyenlet (most felteszem, hogy jól számoltál):


100 = 58,5*x + 74,5*y

50 = 23*x + 39*y


Ez egy lineáris egyenletrendszer, amit meg tudunk oldani. Ha megoldod, nagyságrendileg ugyanazokat a számokat kapod, amiket az osztálytársad adott.

2020. nov. 2. 21:08
 2/2 sadam87 ***** válasza:

Tudjuk az összesített anyagmennyiséget a kloridionok tömege alapján.

x + y = 50 g/(35,5 g/mol) = 1,408 mol

y = 1,408 mol - x

Ezt behelyettesítjük a korábbi egyenletbe:

50 g = 23 g/mol * x + 39 g/mol * (1,408 mol - x)

50 g = 23 g/mol * x + 39 g/mol * 1,408 mol - 39 g/mol * x

16 g/mol * x = 4,930 g

x = 0,308 mol

y = 1,100 mol

2020. nov. 2. 21:10