.(CI) = 35,5. Az oldatok surusege: e(10 w%) = 1,05 g/cm³; o(40 w%) = 1,20 g/cm ]2022. febr. 28. 11:04
1/1 Arp Du válasza:
Komplex feladat
200 g 10 tömeg%-os sósavban van 200g*0,10= 20 g HCl és 180 g víz
ha x g HCl-t adunk hozzá úgy, hogy 40 tömeg%-a legyen HCl:
(200g +x) *0,40= 20g +x
80 +0,4x =20 +x
60= 0,6x
100=x
100 g HCl-t adunk hozzá ez n= m/M= 100g /36,46g/mol= 2,743 mol
ennek térfogata p*V=n*R*T egyenletből
V= n*R*T/p= 2,743 mol *8,31 *273,15K /101 325Pa= 0,06145 m³= 61,45 dm³
térfogat
10tömeg%-osnak: V= m/ró= 200g/ 1,05g/cm³= 190,5cm³
40tömeg%-osnak: V= m/ró= 300g/ 1,20g/cm³= 250cm³
a térfogat növekedése: 250/190,5= 1,312 -szoros.