Egy kis segítség egy titrálós feladathoz?


A 12,0-es pH-jú ammóniaoldat 10,00 cm3-éből 250,0 cm3 törzsoldatot készítünk, majd ennek 10,0 cm3-ét 0, 100 mol/dm3-es kénsavoldattal megtitráljuk, melyből átlagosan 1 1,10 cm3 fogy. Számítsuk ki az ammónia

disszociációfokát és bázisállandóját!


Odáig jutottam el, hogy kiszámoltam, hogy 2,22*10^{-3} mol hidrogénion van az oldatban, viszont itt elakadtam. A problémám, hogy az ammónia gyenge sav, így nem igazán tudom, hogyan kéne továbbhaladni. Valamint az ammónia ph-ja az egyensúlyi OH- koncentrációját jelenti, vagy a bemérésit?



2022. febr. 24. 19:39
 1/9 Z003 ***** válasza:
Ki kell számolnod a tirtálás alapján hogy mennyi ammónia volt a törzsoldatban. Ez megadja az összes ammóniát az hogy meg abból mennyi disszociált azt meg már kiszámoltad.
2022. febr. 24. 19:58
 2/9 A kérdező kommentje:

Igazság szerint ezt én már kiszámoltam, csak elvileg valamit rosszul csinálok. A hidrogénion molszámával egyenlőnek vettem az ammónia mólszámát. Ez volt 10 cm3-ben, így 250 cm3-ben 0,0555 mol ammónia lett nekem.

12-es pH-ból kijött, hogy akkor az egyensúlyi OH- koncentráció 10^{-2} mol.


És akkor a disszociációfok: 10^{-2}/0,0555=0,18


Viszont ez az eredmény nem jó, mert 1,80*10{-3}-nak kéne lennie a megoldásnak.

2022. febr. 24. 20:10
 3/9 sadam87 ***** válasza:

" hogy kiszámoltam, hogy 2,22*10^{-3} mol hidrogénion van az oldatban"

Mármint melyik oldatban? Mert szerintem a felsoroltak közül egyikben sincs annyi. (Ha a kénsav oldatra gondoltál, abban valójában nem ekkora lesz az oxóniumion koncnentráció, mivel a késav esetében csak az első hidrognion disszociál teljesen, a második nem. De ez egyébként is teljesen felesleges információ a feladat szempontjából. A feladatot a Z003 által leírt logika alapján lehe kiszámolni.)

"A problémám, hogy az ammónia gyenge sav"

Az ammónia gyenge bázis.

" Valamint az ammónia ph-ja az egyensúlyi OH- koncentrációját jelenti, vagy a bemérésit?"

Mivel az oldatba nem mértél be semmennyi hidroxidiont, így egyértelműen az egyensúlyi hidroxidionkoncentrációval függ össze a pH (meg amúgy is).


Kicsit kifejtve Z003 levezetését:

A titrálás alapján, a kénsav fogyása és a reakcióegyenlet ismeretében ki tudod számolni, mennyi ammónia volt a törzsoldatban. Ebből ki tudod számolni a törzsoldat koncentrációját. A pH-ból ki tudod számolni, mennyi ammónia disszociál a törzsoldatban. Így pedig már ki tudod számolni a disszociációfokot. (ÉS a bázisállandót is.)

2022. febr. 24. 20:16
 4/9 sadam87 ***** válasza:

"A hidrogénion molszámával egyenlőnek vettem az ammónia mólszámát. "

Ez mondjuk így hibás (mint leírtam, valójában nem ennyi a hidrogénionkoncentráció a kénsav oldatban), de szerencsédre jó eredményre vezet ebben az esetben. (De az érettségin ilyesmi elvi hibának számít, úgyhogy kerüld.)

"12-es pH-ból kijött, hogy akkor az egyensúlyi OH- koncentráció 10^{-2} mol."

A egyensúlyi OH- koncentráció 10^-2 mol/dm^3. A mol az anyagmennyiség mértékegysége. Neked pedig nem 1 dm^3 oldatod van! Ha ezt figyelembe veszed, máris kijön a jó megoldás.

2022. febr. 24. 20:20
 5/9 A kérdező kommentje:

Bocsánat, lemaradt a dm3. Tehát 10^{-2} mol/dm3. Viszont akkor kicsit elvesztem most, mert gondolom ki kell számolni az ammónia bemérési koncentrációját c=0,0555/0,25=0,222 mol/dm3. És akkor 10^{-2}/0,222 ami méginkább eltérő eredmény.


""A hidrogénion molszámával egyenlőnek vettem az ammónia mólszámát. "

Ez mondjuk így hibás (mint leírtam, valójában nem ennyi a hidrogénionkoncentráció a kénsav oldatban)"


Ez miért hibás? Azt vettük, hogy mivel a kénsav kétértékű sav, ezért ha n molnyi kénsavunk van, akkor az 2n molnyi hidrogéniont jelent.

2022. febr. 24. 21:11
 6/9 sadam87 ***** válasza:

"12-es pH-ból kijött, hogy akkor az egyensúlyi OH- koncentráció 10^{-2} mol."

A 250 cm^3 térfogatú oldat nem a törzsoldat, hanem annak 25-szörös hígítása...

"Ez miért hibás? Azt vettük, hogy mivel a kénsav kétértékű sav, ezért ha n molnyi kénsavunk van, akkor az 2n molnyi hidrogéniont jelent."

Azért, mert ez nem igaz. A második hidrogénion nem disszocuál teljesen (a második hidrogénion leadásakor a kénsav már lényegében gyenge savként viselkedik).

2022. febr. 24. 21:15
 7/9 A kérdező kommentje:

Esetleg nem tudnád leírni hogy kéne? Mert most úgy próbáltam, hogy akkor c(NH3 bemérési)= 0,0555/0,01

és 10^{-2}/c(NH3 bemérési) de ez sem ad jó eredményt.

2022. febr. 24. 21:38
 8/9 sadam87 ***** válasza:

A titrálás során felhasznált kénsav anyagmennyisége:

0,1 mol/dm3 / 1,11*10^-2 dm3 = 1,11*10^-3 mol

A reakció egyenlete:

2 NH3 + H2SO4 = (NH4)2SO4 (vagy ionosan is felírhatod, ha úgy jobban esik)

Tehát a fenti mennyiségű kénsav 2,22*10^-3 mol ammóniával reagált el. A hígított (titrálásra használt) oldat koncentrációja (ahogy ki is számoltad): 0,222 mol/dm^3

Ez viszont a törzsoldat 25-szörös hígításával kaptuk meg, azaz az eredeti ammóniaoldat koncentrációja:

5,55 mol/dm^3

Az oldatban az OH- koncentráció 10^-2 mol/dm^3, így a disszociációfok:

(10^-2 mol/dm^3)/(5,55 mol/dm^3) = 0,0018 = 1,8*10^-3

2022. febr. 24. 21:47
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen.
2022. febr. 24. 22:07