Nem értek teljesen egy kémia feladat levezetést, segítség?


A feladat:

Egy gázelegy szén-dioxidot, szén-monoxidot és oxigént tartalmaz, melynek levegőre vonatkoztatott sűrűsége 1,3380. Ha a gázelegyet elégetjük,a reakció során képződő gázelegy levegőre vonatkoztatott sűrűsége 1,4083-ra nő. Számítsuk ki a kiindulási elegy V/V%-os összetételét!


Levezetés:

I)38,8=28*X+32*Y+(1-X-Y)*44

II) 40,84*(1-0,5X)=Y-0,5X)*32+(1-Y)*44


Itt a második képletet nem értem, valaki elmagyarázná?



2022. febr. 24. 11:36
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Ugye a CO + 1/2 O2 -> CO2 reakció játszódik majd le.

Az 1. egyenletben feltettük, hogy eredetileg 1 mól gázkeverékünk van, amiből x mol CO, y mol O2, illetve nyilván 1-x-y mól CO2 van benne.

Ha az x mól CO elég, akkor fogy 0,5x mól O2 és keletkezik x mól CO2, tehát a össz-gáztérfogat x-0,5x-x=-0,5x-szel "nő", tehát 0,5x móllal csökken. Tehát már csak 1-0,5x mól gázunk lesz. A gázelegy moláris tömege a feladat szerint 40,84 g/mol, ezeknek szorzata áll a bal oldalt.

Oxigénből volt y mól, fogyott belőle 0,5x (tehát most van y-0,5x), ennek a tömege a jobb oldal első tagja.

Szén-dioxidból pedig volt 1-x-y mól, keletkezett belőle még x, most van belőle tehát 1-x-y+x=1-y mól. Ennek a tömege a jobb oldal második tagja.

Ennyi :)

Kérdés esetleg?

Üdv

2022. febr. 24. 18:25
 2/2 A kérdező kommentje:
Értem már, nagyon köszönöm:)
2022. febr. 24. 19:58