Számelmélet feladat levezetés?


Hány olyan n pozitív egész szám van, amelyhez létezik olyan p (pozitív) prímszám, amelyre az n^2 − pn különbség is egy (pozitív) prímszámmal

egyenlő?


en úgy álltam neki hogy n(n-p).

Tehát ez prímszám legyen.

Tehát egy olyan szorzatot kell kapnunk ahol 1 és egy prímszám a tényező.

Ha n=1 akkor nincs megoldás.

Tehát az n-p kell hogy 1-el legyen egyenlő.

De hogyan tovább?


2021. ápr. 29. 06:18
 1/9 krwkco ***** válasza:

Azt akarjuk, hogy P=n^2−pn=n(n-p) is prímszám legyen.

Ha n=1, akkor P=1-p. Itt jól láttad, hogy nincs megoldás, mert, ha p pozitív, akkor P nem lehet pozitív.

Ha n-p=1, akkor P=p+1. Ekkor P és p közül valamelyik páros. Egyetlen páros prímszám van, a 2. Ezért p=2, P=3 és n=3.

2021. ápr. 29. 07:42
 2/9 anonim ***** válasza:

Ha n-p=1, akkor n a prímszám rákövetkezője. n=p+1.

Mivel prímszám végtelensok van, így ilyen n poz egész is végtelen sok lesz.

2021. ápr. 29. 07:49
 3/9 anonim ***** válasza:

#1

N nem kell, hogy prím legyen... vagy valamit én néztem félre?

2021. ápr. 29. 07:51
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen az értelmes magyarázatot, és a szép levezetest.
2021. ápr. 29. 08:19
 5/9 krwkco ***** válasza:

#3

"n nem kell, hogy prím legyen"

A megoldás nem használja ki, hogy n prímszám. Csak azt, hogy p és P=p+1 is prímszám. A végén ugyan az jön ki, hogy n=3 is prímszám, de ez csak egy járulékos dolog, nem volt előírva, de nem volt kizárva sem.

2021. ápr. 29. 08:36
 6/9 anonim ***** válasza:
Oké. Én valahol elvesztem. p+1 miért is prím?
2021. ápr. 29. 08:39
 7/9 anonim ***** válasza:
Nem kötekedni akarok, de tényleg elvesztettem a fonalat.
2021. ápr. 29. 08:39
 8/9 anonim ***** válasza:
Vagyis, dehogy! megvan... oké, kihagytam 1 lépést. Tárgytalan a kérdés.
2021. ápr. 29. 08:40
 9/9 krwkco ***** válasza:
100%

"Ha n-p=1, akkor P=p+1"

Itt valóban átugrottam néhány lépést.

Ha n-p=1, akkor n=p+1 és P=n(n-p)=(p+1)(p+1-p)=p+1.

2021. ápr. 29. 10:45