Tudnátok segíteni a kémiában? Levezetést is kérek, hogy megértsem. Köszönöm, és lehet olyan szóljon hozzá, aki ért is hozzá.


Összeöntünk 40g 22%-os, és 120g 38%-os oldatot, mennyi az új oldat töménysége?



Hány g alkoholt tartalmaz az a jódtinktúra oldat, amelynek 150g-jában 30 g jódot oldottunk fel?



150 gramm 5 tömeg %-os oldatból 30 gramm víz elpárolgott. Hány tömeg %-os lett a visszamaradt oldat?



Azonos körülmények között melyik gáznak nagyobb a térfogata? 0,365 g hidrogén-kloridnak (HCl), vagy 0,48 g ózonnak (O3)?



Hány gramm SO2 gáznak 6,1 dm3 a térfogata standard állapotban?



Hány dm3 klórgázzal reagál 3g alumínium 0 °C hőmérsékleten?



2021. ápr. 23. 08:46
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

1.

Ez matek.

Összeöntés után az oldat: 160 g

Az oldott anyag: 0,22 * 40 g + 0,38 * 120 g = 54,4 g

A töménység = oldott anyag / oldat

.

2. Elemi matek.

oldószer = oldat - oldott anyag

.

3. Általános iskolai matek.

oldott anyag: 0,05 * 150 g = 7,5 g

oldat: 120 g

töménység = oldott anyag / oldat

.

4.

Tudjuk, hogy ha adott a hőmérséklet és a nyomás, akkor a térfogatot a gáz anyagmennyisége határozza meg, egyenes arányosság van közöttük. 1 mol HCl 1 + 35,5 = 36,5 g tömegű, tehát jelen példában 0,01 mol az anyagmennyiség. 1 mol O₃ tömege 3 * 16 = 48 g, tehát az anyagmennyiség szintén 0,01 mol.

.

5.

A standard állapot 25 celsius fok, azaz 298 K, a nyomás pedig 100 000 Pa. A térfogat 6,1 dm³ = 0,0061 m³.

Az ideális gázok állapotegyenlete szerint pV = nRT. Nekünk az anyagmennyiség kell, tehát át kell rendezni az egyenletet.

n = pV / RT

R a moláris gázállandó, értéke 8,31.

n = (100 000 * 0,0061) / (8,31 * 298 K) = 0,246 mol

1 mol kén-dioxid tömege: 32 + 2 * 16 = 64 g

Innen már csak egy szorzás.

.

6.

Az egyenlet, ha igaz: 2 Al + 3 Cl₂ -> 2 AlCl₃

Tehát az Al és a Cl₂ aránya: 2 : 3

1 mol alumínium tömege 27 g, tehát az anyagmennyiség jelne esetben 1/9 mol. Cl₂-ből tehát 1/9 / 2 * 3 = 1/6 mol kell.

Az ideális gázok állapotegyenlete szerint pV = nRT, de nekünk a térfogat kell, ezért át kell rendeznünk az egyenletet.

A hőmérsékletet kelvinre kell átváltani, az eredményt köbméterben kapjuk.

V = nRT / p = 1/6 * 8,31 * 273 / 100 000 = 0,003 781 m³

Ezt kell átváltani köbdeciméterre.

2021. ápr. 23. 09:23
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen.
2021. ápr. 23. 10:07
 3/3 A kérdező kommentje:
Az 5-ösnél mit kell összeszorozni a végén?
2021. ápr. 23. 12:57