Van egy feladat, amiről nem tudom, hogyan kell megoldani: határozzuk meg a 15°-os derékszögű háromszögben az oldalak arányát! Tudnátok segíteni?

Előre is köszönöm a segítséget!

2022. febr. 9. 20:42
 1/1 anonim ***** válasza:

Van egy derékszögű háromszöged, legyen a három oldala az általános jelölésrendszer szerint a;b;c, ahol a "c" oldal az átfogó, az "a"-val szemközti szög pedig a megadott 15°-os szög.


Felírod az oldalak arányait; összesen 6-féleképpen tudod felírni;


1. a/c, ez nem más, mint a tanultak alapján a 15°-os szög szinusza, vagyis


a/c = sin(15°), a sin(15°)-ot kerekítőleg ki tudod számolni számológéppel (a pontos értéke is megadható, de ehhez még nincs elég tudásod).


2. b/c, ez pedig a cos(15°) lesz, vagyis


b/c = cos(15°).


3. a/b = tg(15°).


4. b/a = ctg(15°).


5. c/a = csc(15°) (koszekáns 15°)


6. c/b = sec(15°) (szekáns 15°).


Az utolsó kettőt annyira nem kell tudnod, nem is nagyon szokták tanítani.

2022. febr. 9. 20:54