Ha a nevezőben gyökös ismeretlen van,hogy oldjuk meg az egyenletet?


Mi a megoldásmenete?

Simán négyzetre emelhetem?


2022. febr. 9. 09:09
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:

Egyébként van egy másik megoldási mód is, ami néha a bonyolultabb egyenleteket le tudja egyszerűsíteni, ezzel egy csomó hosszadalmas lépést meg tudunk spórolni. Ez pedig a helyettesítés.


Van ez a gyökös kifejezést, ezt hdlyettesítsük valami másik betűvel, mondjuk t-vel, vagyis gyök(x-2)=t. Mivel ez helyettesítve lett, ezért az összes többi x-es kifejezést is helyettesítenünk kell, felhasználva a helyettesítést, vagyis rendezzük x-re: x=t^2+2.


Ha ez megvan, akkor ezt az egyenletet kapjuk:


(1-(t^2+2))/4 + 3/t = 13/4


Ez egy másodfokú egyenlet t-re, amit meg tudunk oldani. Ha ez megvan, akkor a végén t helyére vissza kell helyettesítenünk a gyök(x-2) kifejezést, és az azzal kapott két egyenletet meg kell oldani.

2022. febr. 9. 11:13
 12/13 anonim ***** válasza:

11: (1-(t^2+2))/4 + 3/t = 13/4

Ebből ugyanúgy harmadfokú egyenlet lesz, mihelyst beszorzol t-vel.

2022. febr. 9. 11:23
 13/13 anonim ***** válasza:

Igen, ezt elnéztem, nem másodfokú lesz, hanem harmadfokú.


De nem ez volt a lényeg a 11-es válaszomban, hanem egy másik módszer bemutatása.

2022. febr. 9. 11:41
1 2