odáig megvagyok hogy a négyzet szorozva(x-1) tehát 2*(x-1) de van még egy *1 mögötte

a *1 az miből adódik?


2022. jan. 18. 22:24
 1/7 anonim ***** válasza:
Ugye láncszabályt kell alkalmazni, mert ez egy összetett függvény. A *1 a belső függvény deriváltja.
2022. jan. 18. 22:26
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

A láncszabály szerint:


f(g(x))' = f'(g(x)) * g'(x)


Tehát a külső függvény szerint deriválunk (mintha simán csak x lenne benne), és ezt még szorozzuk a belső függvény deriváltjával.


Az (x-1)^2 függvény x^2 alakú, aminek a deriváltja 2*x, vagyis a deriválási lépéssel 2*(x-1)-et kapunk belőle. Ezt kell megszorozni még a belső függvény deriváltjával; a belső függvény most (x-1), ennek kell a deriváltja, ami (x-1)' = x' - 1' = 1, ezzel szorozzuk az előbbi deriválás eredményét, ami így 2*(x-1)*1 lesz, vagyis a vége 2x-2.


Röviden:


((x-1)^2)' = 2*(x-1) * (x-1)' = 2*(x-1) * 1 = 2(x-1) = 2x-2.

2022. jan. 18. 22:38
 3/7 anonim ***** válasza:
88%

A lánc szabály jó, de ide felesleges.

Fel lehet bontani a zárójelet, ez eddig gimi első.

Aztán deriválni az x^2 - 2x + 1 -et egyenként, pont ugyanúgy kijön a 2x-2

2022. jan. 18. 22:50
 4/7 anonim ***** válasza:

3-as megelőztél, de azért leírom:

Lehet úgy is, hogy elvégzed a négyzetre emelést és utána deriválod:

y=(x–1)²=x²–2x+1

y’=2x–2

Ha meg elő volt írva, hogy a láncszabályt kell alkalmazni, akkor ezzel ellenőrizheted az eredményt.

2022. jan. 18. 22:57
 5/7 anonim ***** válasza:
A kérdés az volt, hogy honnan jön az 1-es szorzó.
2022. jan. 18. 23:03
 6/7 anonim ***** válasza:
5 így világos. Akkor volt egy kész megoldásmenet, amit értelmezni kellett.
2022. jan. 18. 23:09
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszi!

a lánc szabályról megfeledkeztem hogy ez összetett fv.

2022. jan. 18. 23:17