Aki ért a fizikához (feszültségosztó), az tu dna nekem segíteni egy feladatban ? Valahogy nem értem, hogy hol hibázok...


Illetve ha lehet, akkor amit már megcsináltam, abból 1-2-nél érdekelne, hogy jó lett-e :D

Köszönöm szépen!!



2021. dec. 19. 17:46
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:
Nekem 100ra jött ki az R1 is...
2021. dec. 19. 20:45
 12/21 anonim ***** válasza:

Akkor az R1-et kell kifejezni:

U2/U0=R2/(R1+R2)

U2·R1+U2·R2=U0·R2

R1=R2(U0–U2)/U2=R2(U0/U2–1)

A te példád szerint: U2=1 V, U0=3,5 V, R2=4 kΩ

R1=R2(U0/U2–1)=4(3,5/1–1)=10 kΩ

2021. dec. 19. 20:46
 13/21 A kérdező kommentje:

ja, az eredeti példában a számokat le sem írtam :D

U0=100V

U2=10V

R2=100kOhm


Így jött ki nekem a 100kOhm-ra az R1.

2021. dec. 19. 20:49
 14/21 anonim ***** válasza:

Azért leírhatnád, hogyan jött ki az U0-ra 56 V és itt meg az R1-re 100 kΩ?

Nem azért, hogy beléd kössünk, csak akkor látnánk, hogy hol hibázol. A 100 kΩ nem jó, az 900 kΩ lenne.

2021. dec. 19. 20:53
 15/21 A kérdező kommentje:

mármint nem 100, hanem 1000 :D

De az meg megint túl soknak tűnik.

2021. dec. 19. 20:53
 16/21 anonim ***** válasza:
Az 1000 kΩ az R1+R2-re lenne jó.
2021. dec. 19. 20:56
 17/21 A kérdező kommentje:

(Megpróbálom kiolvasni, mert most összefirkáltam ami rossz lett, hogy majd egy új lapra rendesen felírhassam a jó eredményeket.)

Ez az 56V-os kérdés úgy volt hogy...

R1=10kOhm

R2=4kOhm

U2=1V


Az I-t kiszámoltam.

I=U2/R2

I=1/4=0.25A



És akkor pár egyszerűsítés után (amit már szanaszét firkáltam, összeadtam az R1 és R2-t ebből jött ki ez:---) U0=14/0,25=56V


De ugye ez rossz lett :D


Viszont ennél az "újabb" feladatnál nekem is kijött egy 900kOhm.


Itt úgy csináltam, hogy kiszámoltam az I-t.

I=U2/R2=0,1A


U0=UR1+U2

100-10=UR1

UR1=90V


R1=UR1/I ----> 90/0,1=900kOhm.


Így jött ki nekem egyszer pl a 900kOhm.

de ha U0=100V, U2=10V, R2=100kOhm, akkor nem túl sok ez a 900kOhm ?

2021. dec. 19. 21:07
 18/21 anonim ***** válasza:

"I=1/4=0.25A"

A prefixumokról hallottál már?

2021. dec. 19. 21:31
 19/21 krwkco ***** válasza:

"U0=14/0,25=56V De ugye ez rossz lett :D"

Az Ohm törvényben U=R*I és nem U=R/I. Itt van a hiba.

(Gondolkodással is belátható: minél nagyobb az áram, annál nagyobb feszültség kell hozzá. És minél nagyobb az ellenállás, annál nagyobb feszültség kell, hogy áthajtsa rajta az áramot. Ezért a feszültség kiszámításakor sem az áram, sem az ellenállás nem lehet a nevezőben. :-) )

2021. dec. 19. 21:32
 20/21 krwkco ***** válasza:

"de ha U0=100V, U2=10V, R2=100kOhm, akkor nem túl sok ez a 900kOhm ?"

Ha ezek a kiinduló adatok, akkor a 900kOhm jó megoldás. A 100V feszültség az ellenállások értékének arányában oszlik el a két ellenállás között. Ezért R1-nek 9-szer nagyobbnak kell lennie.

2021. dec. 19. 21:37
1 2 3