Elektrotechnika, feszültségosztó alkalmazásával miképp oldjam meg? Kép lent


[link]


Elektrotechnika példatárban (feszültségosztó témakörnél) bukkantam erre, ha minden igaz ezzel a módszerrel ki lehet számolni, bajlódok vele egy ideje, de nem jövök rá.



2018. febr. 14. 21:02
 1/4 anonim ***** válasza:

Ha írtál volna valamit, hogy meddig jutottál el, akkor lehetne segíteni. Így csak rébuszokban/elviekben lehet beszélni, azaz: hát írd fel a feszültségosztó képletét az R3 ellenállásra, és mivel megvan az az eredmény, a képletet rendezd át a kívánt mennyiségre... No de fentiekből következtetve alighanem csak és pont az nem megy... Miért nem? Az elvekkel nem vagy tisztában, vagy nem tudtad az áramkört megfelelő módon átrendezni? Most jutottunk vissza az elejéhez, hogy ha írtál volna valamit...

És volna még a teljes megoldás leírása, abból meg nem tanulsz eleget.

Ha nem írtál semmit, mindig fennáll a lehetőség, hogy egyszerűen csak mással kívánod kikapartatni forró krumplit, én erre nem vagyok vevő, de szemlátomást sokan igen.

2018. febr. 14. 21:22
 2/4 A kérdező kommentje:
köszi a választ.. hát igen, a rendezés nem megy valószínűleg, mert odáig meg vagyok, hogy 18=U*[R3/(R3+a többi)].. és itt "a többi" lesz a gond.. R4-R5 párhuzamos,nevezzük ezentúl R45-nek, eddig oké.. R45-R3 soros, az R1 az R3 egyik pólusára csatlakozik, és R45 másik pólusára.. de itt bajban vagyok.. mit mivel vonok össze, milyen sorrendben.. próbálkoztam több módon, de 45 perc után feladtam.. U=42. .de nem tudom hogy jön ki
2018. febr. 14. 23:02
 3/4 anonim ***** válasza:

Az R1-et átrajzolod a másik oldalra, akkor észre kell venni, hogy az R3-al sorban van R45, és ezekkel párhuzamosan R1, majd mindezekkel sorban R2.

Ha ragaszkodsz a feszültségosztóhoz, akkor abból kettő van, egyszer kiszámolod, hogy az R3+R45-re mekkora feszkót kell kapcsolni, hogy meglegyen R3-n a 18 V (ekkor az ezekkel párhuzamosan kapcsolt R1 nem számít), és ennek birtokában már kiszámolhatod, hogy ha az (R3+R45)XR1 ellenálláson ekkora feszültség van, akkor a ezen és a vele sorba kapcsolt R2-ből álló osztót mekkorával kell táplálni ahhoz, hogy a kapott feszkó legyen a kombináción.


Osztó nélkül is el lehet jutni a végéig: R3 árama 3 A. Ez folyik át R45-ön, azaz annak a feszültsége 3,6 V. UR3+UR45=21,6 V, de ez egyenlő UR1-el is, ebből IR1=7,2 A. Így az R2 ellenálláson át folyik 10,2 A, feszültség rajta tehát 20,4 V. 20,4+21,6=42

2018. febr. 15. 09:33
 4/4 A kérdező kommentje:
Koszonom szepen.. igen, Mindenkepp az osztoval szerettem volna megcsinalni. Igy mar vilagos
2018. febr. 15. 11:41