Hogy kell kiszámolni a terhelő ellenállást, és a belső ellenállást?


Felnőttképzéses vagyok, és nem tudtam menni órára, mert dolgoztam, így lemaradtam az anyaggal picit. Más nem nagyon jár elektróra, szinte csak én, szóval megkérdezni sem tudom senkitől. Lapozgattam a tankönyvet, és keresgéltem neten, de még így sem értem.

Hogy kell kiszámolni?

Ez a feladat: Egy akkumulátor üresjárási feszültsége U0= 12.5 V. Az akkut It= 6 A erősségű árammal terheljük, ennek következtében kapocsfeszültsége 12 V – ra csökken.

Mekkora a terhelő ellenállás (Rt) és mennyi a belső ellenállás (Rb) értéke?

A többi feladatot már megoldottam, de ez valahogy abszolút homály, és nem is rémlik nekem az, hogy valaha beszéltünk volna erről előző órákon.


2021. dec. 12. 22:38
 1/3 anonim ***** válasza:

Terheléskor a kapocsfeszültség Uk=12 V. Ekkor az áram I=6 A, ebből a terhelő ellenállás:

Rt=Uk/I=12/6=2 Ω

A belső ellenállásra az üresjárási és a kapocsfeszültség különbsége kerül és azon is I=6 A áram folyik. Ezek alapján a belső ellenállás:

Rb=(U0–Uk)/I=(12,5–12)/6=0,0833 Ω

2021. dec. 12. 22:55
 2/3 anonim ***** válasza:
Villanyszerelő leszel?
2021. dec. 13. 08:21
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a részletes választ, egyes! Kezdem érteni.

Kettes, nem. Gépjármű mechatronikai technikus szakon vagyok.

2021. dec. 13. 16:59