Mekkora a telep belső feszültsége és belső ellenállása, ha 5 ohm, majd 7 ohm ellenállást kötve rá 1 A, ill. 0,8 A áram folyik rajta?

Légyszives segítsetek ennek a feladatnak a levezetésében.
2020. máj. 6. 17:47
 1/3 anonim ***** válasza:

Rb+5 = U/1

Rb+7 = U/0,8

feszültségre rendezem: jobb oldal nevezőivel felszorzok:

Rb+5 = U

0,8Rb+5,6 = U

felsőből kivonom alsót:

0,2Rb-0,4 = 0

Ebből számolj Rb-t.

Ha megvan Rb akkor azt behelyettesíted a legelső sorba és kapod U-t.

2020. máj. 6. 20:05
 2/3 anonim ***** válasza:

A belső ellenállást úgy kell tekinteni, hogy a terhelő ellenállással sorba van kötve.

Az Ohm-törvény alapján a telep feszültsége a két különböző ellenállás esetén:

U = I * R


U = I1 * (R1 + Rbelső) = I1 * R1 + I1 * Rbelső

U = I2 * (R2 + Rbelső) = I2 * R2 + I2 * Rbelső


Az "U" feszültség ugyanaz, ezért az egyenletrendszerek jobb oldala egyenlő egymással:

I1 * R1 + I1 * Rbelső = I2 * R2 + I2 * Rbelső


Behelyettesítve:

1 A * 5 ohm + 1 A * Rbelső = 0,8 A * 7 ohm + 0,8 A * Rbelső

Az egyszerűség kedvéért mértékegységek nélkül számolva tovább:

5 + Rbelső = 5,6 + 0,8 Rbelső /kivonok mindkét oldalból 0,8 Rbelsőt

5 + 0,2*Rbelső = 5,6 /kivonok 5-öt mindkét oldalból

0,2*Rbelső = 0,6

Rbelső = 3 ohm


A feszültség pedig ennek visszahelyettesítésével:

U = 1 A * (5 ohm + 3 ohm) = 8V

2020. máj. 6. 20:09
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm mindkettőtöknek a választ :)
2020. máj. 6. 21:05