Valaki esetleg tud segíteni ezeket a fizika példákat megoldani?


1. Mekkora a telep belső ellenállása, mekkora az áramerősség és az eredő ellenállás értéke, ha a telep üresjárási feszültsége 10V? Mekkora az egész áramkör teljesítménye? Mekkora a 2. ellenálláson leadott teljesítmény?

R1-hez sorosan van kapcsolva a többi. R2 és R3 párhuzamosan van kapcsolva. Rb szintén sorosan.

R1=2♤

R2=4♤

R3=2♤

I=1A


2. A telep üresjárási feszültsége 8V, belső ellenállása 1♤. Mekkora a kapocsfeszültség, és mekkora a mellékágakban folyó áram erőssége? Mekkora feszültség esik az ellenállásokon?

R1 és R2 párhuzamosan van kapcsolva, Rb sorosan.

R1=5♤

R2=10♤



2021. nov. 18. 19:53
 1/6 anonim ***** válasza:
Valami nem stimmel itt. Hogy számolod ki a belső ellenállást ha nincs semmi adatod az ürsjarasi feszültségen kívül? Mi az az I=1A? Ha közben elvileg ismeretlen?
2021. nov. 18. 21:38
 2/6 anonim ***** válasza:
Azért valami nem egészen egyértelmű, ha R1, R2, R3 értéke ismert, a telepfeszültség ismert, de sem a belső ellenállás, sem az áram nem ismert, akkor ezt így nem lehet megoldani. Viszont a végén megadod, hogy az áram I=1 A, azt viszont nem tudni, hogy ez melyik áram? A jele alapján feltételezhető, hogy az eredő áram, vagyis a telep árama?
2021. nov. 18. 21:44
 3/6 A kérdező kommentje:
én is ezt nem értettem, nincsen megadva a belső ellenállás! holnap megkérdezem a tanárt, köszönöm a válszokat!
2021. nov. 18. 22:09
 4/6 anonim ***** válasza:
Akkor a belső ellenállás nincs megadva, de az I=1 A, az melyik áram, ezt sem tudni?
2021. nov. 18. 22:47
 5/6 anonim ***** válasza:

1)

R2 és R3 eredője R23 = 2*4/(2+4) = 8/6 = 4/3 ohm

ennek eredője R1-gyel: Re = 4/3 + 6/3 = 10/3 ohm

Ezeken megy az 1A, ez soros Rb-vel, ezért

U/I = Rb + Re

10/1 = Rb + 10/3

Rb = 20/3 ohm

P = U^2/(Rb + Re) = 100/10 = 10W

R2-n leadott teljesítmény a rajta eső feszültség osztva a rajta folyó áram:

P2 = U2/I2

Mivel párhuzamos R3-mal, feszültségosztóval U2 = U*R23/(R23 + Rb + R1) = 10*(4/3)/(4/3 + 20/3 + 2) = 4/3 V

Áramosztóval I2 = I*R3/(R2 + R3) = 1/3 A

P2 = 4W


2)

R1 és R2 eredője Re = 50/15 = 10/3 ohm

Uk = U*Re/(Rb+Re) = 8*(10/3)/(10/3 + 1) = 80/13 V

teljes áram: I = U/(Rb + Re) = 24/13 A

áramosztóval

I1 = I*R2/(R1+R2) = 24/13 * 10/15 = 1.23 A

I2 = I*R1/(R1+R2) = 24/13 * 5/15 = 0.615 A

2021. nov. 19. 10:51
 6/6 anonim ***** válasza:

„R2-n leadott teljesítmény a rajta eső feszültség osztva a rajta folyó áram:

P2 = U2/I2”

Ez nem igazán jó, mert a teljesítmény a feszültség és az áram szorzata:

P2=U2·I2=(4/3)·(1/3)=4/9 W≈0,444 W

U2-t egyszerűbb így számolni:

U2=U–I·(Rb+R1)=10–1·(20/3+2)=10–26/3=4/3 V Ω≈1,333 V

Az R2 ellenálláson keletkező teljesítmény:

P2=U2²/R2=(4/3)²/4=16/36=4/9 W≈0,444 W

Az egész áramkör teljesítménye egyenlő a telep leadott teljesítményével, így egyszerűbb:

P=U·I=10·1=10 W

2021. nov. 19. 19:36