Hogyan kell ezeket a fizika példákat megoldani?


1,Egy 26 és egy 45.4 kg tömegű gyerek kötelet húznak. Az első 195 newton nagyságú erővel húzza a kötelet balra, melynek hatására (-1.3) m/s2 gyorsulással megindulnak. Mekkora erővel (N-ban) húzza a másik gyerek a kötelet jobbra? A jobbra mutató irányt tekintjük pozitívnak.



2,Három test áll egymás mellett. Az első tömege 2.1 kg, a második tömege 1400g. A legelsőt elkezdjük tolni 8.7 N vízszintes irányú erővel. Mekkora erő hat az első és a második test között (newton-ban), ha a harmadik 2.36 N erővel hat a másodikra?


3,Összeragadt összesen 29 kg tömegű dobozokat két oldalról történő húzással próbálnak szétszedni. A szétszedés nem sikerül, viszont a doboz -0.48275862068966 m/s2 gyorsulással elindul. A bal oldalon álló ember 125 N erővel húzza. Mekkora erővel (N-ban) húzza a jobb oldalon álló? Mindkét erő vízszintes irányú, súrlódás nincs, a pozitív irányt jobbra mutatónak tekintjük.


Előre is köszönöm :)


2012. nov. 17. 17:09
 1/2 bongolo ***** válasza:
100%

1)

m = m1+m2 = 26+45,4 kg a teljes rendszer tömege. Ez gyorsul a=1,3 m/s2-tel balra.

Ez azt jelenti, hogy a rendszerre ható eredő erő ekkora:

F=ma

Ezt számold ki. Az eredő erő balra mutat, mert a rendszer balra gyorsul. A 195 N is balra mutat, tehát amekkora erővel a másik gyerek a kötelet jobbra húzza, az ebből számolható:

195 - Fj = F

hiszen F a jobbra és balra ható erők eredője.


2)

m1 = 2,1 kg

m2 = 1,4 kg

m3 = ismeretlen

F1 = 8,7 N

F2 = ?

F3 = 2,36 N


Érdemes felrajzolni a három testet, és közéjük rajzolni az erőket is. pl. m1 és m2 között hat F2 erő m2-re jobbra, és ugyanekkora nagyságú, ellentétes irányú -F2 erő m1-re balra. m2 és m3 között ugyanígy F3 erő hat jobbra m3-ra, és ugyanolyan nagyságú -F3 hat m2-re balra.


Azt is fontos látni, hogy milyen erők hatnak az egyes testekre:

m1-ra F1 jobbra, -F2 balra

m2-re F2 jobbra, -F3 balra

m3-ra F3 jobbra


A teljes rendszer össz-tömege m=m1+m2+m3. Erre hat az F1 erő, aminek a hatására a rendszer valamilyen gyorsulással fog gyorsulni:

F1 = (m1+m2+m3)a

Persze mindhárom testnek ugyanekkora a gyorsulása:

F3 = m3*a

F2-F3 = m2*a

F1-F2 = m1*a


Ez a 3 egyenletünk van. (A negyedik, amiben m1+m2+m3 van, ennek a háromnak az összege, szóval az nem hordoz plusz információt). És van még 3 ismeretlenünk is: m3, F2 és a.


Ezeket az egyenletrendszerből ki lehet számolni. Ha elakadnál, segítek.


3)

m = 29 kg

a = 0,48... m/s2 (negatív volt, tehát balra gyorsul)

F1 = 125 N (bal felé)

F2 = ? (jobb felé)


Nem írtam sehová sem előjelet, hanem odaírtam az irányokat.


A két erő eredője gyorsítja a dobozokat, tehát:

F1-F2 = ma


Ebből mindent tudsz, csak F2-t nem, szóval kijön.

2012. nov. 17. 21:47
 2/2 anonim ***** válasza:

1,


m1=26 kg

m2= 45.4 kg

F1=195 N

a= -1.3 m/s^2

F2=?


F1+F2=(m1+m2)*a

F2=[(m1+m2)*a]-F1=-71.4*1.3-195=-287.82 N



2,


m1=2.1 kg; m2= 1.4 kg

F1,2=8.7 N; F3,2=2.36 N

Az egyik erő jobbra a másik balra hat. Így az eredő erő:

F1,2-F3,2=8.7-2.36=6.34 N, ez az az erő ami a 2-es testet gyorsítani fogja.



3,


m1+m2=29kg

a=-0.4827

F1=125 N

F2=?


H a gyorsulás negatív, az azt jelenti, hogy a test balra mozdult el.

125-F2=-0.482758*29

F2=(-0.482758*29)+125

F2=111 N

2012. nov. 17. 21:49