ABCD négyzet belsejében felvett P pont távolsága az A, B, C csúcsoktól rendre 1, 2, 3. Mekkora az APB szög?


2021. nov. 15. 01:46
 1/2 anonim ***** válasza:

Biztos van szebb megoldás, nekem most erre futja;


Legyen a négyzet oldalhossza k, az APB szög x, a BPC szög y, és az APC szög z. Pitagorasz tételével kiszámolható, hogy az átfogó k*gyök(2) hosszú. Ebben az ábrában fel tudunk írni három koszinusztételt;


k^2 = 1^2 + 2^2 -2*1*2*cos(x)

k^2 = 2^2 + 3^2 -2*2*3*cos(y)

(k*gyök(2))^2 = 1^2 + 3^2 -2*1*3*cos(y)

Valamint azt is tudjuk, hogy x+y+z=360°


Elvileg ez a négyismeretlenes egyenletrendszer megoldható.


De valószínű, hogy ennek a feladatnak van valami szép geometriai megoldása. Ez inkább algebrai megközelítés.

2021. nov. 15. 03:04
 2/2 anonim ***** válasza:

Így is lehet:

[link]

2021. nov. 15. 09:38