Oroszországban a XX. században milyen sorrendben is voltak a társadalmi berendezkedések?
Tehát a II. Vhb alatt Sztálinizmus volt (?), majd ott nyertes lett Oroszo. is.
Sztálinista diktatúrát követte a szocializmus, később kommunizmus.
De jelenleg is kommunizmus van Oroszo.-ban?
A Hidegháború alatt végig szocializmus volt a szovjetunióban?
A Szovjetunió a rendszerváltással együtt fel is bomlott, vagy 1990 után is tanácsköztársaság volt egy darabig?
Az Hidegháború előtt is tudtommal válságban volt Oroszo. a sztálinizmus alatt is, de utána még nagyobb válságba került a versengés miatt? (Gondolok itt az ekkorra keletkezett olajválságra.)
Kicsit katyvaszos még ez, de próbálom megérteni! Válaszaitokat előre is köszönöm, menni fog a zöld kéz!!:)
Uhh, hát itt aztán keverednek a dolgok rendesen! Ha érdekel a téma, akkor ajánlom, hogy olvasd el ezt a könyvet: Oroszország története (szerzők: Niederhauser, Krausz, Szvák, Font)
Röviden válaszolva a kérdésedre: az 1917-es bolsevik hatalomátvétel után a Szovjetunió felbomlásáért Oroszországban totalitárius diktatúra volt. A rendszert kommunizmusnak nevezték, de valójában államkapitalizmus volt, mivel a javak tulajdonjoga az államnál volt, nem pedig a dolgozók kezében, ahogy azt a marxizmus hirdeti. A tulajdonosi jogokat a pártelit gyakorolta, nem pedig a nép. Visszatérve a totalitárius diktatúrához, ennek voltak véresebb és kifejezetten enyhe időszakai is. Az előbbire példa a sztálinizmus, az utóbbira pedig a Brezsnyev-kor vagy még inkább a gorbacsovi nyitás.
Itt találsz hozzá választ:
Itt is a történelem fejezetben:
„Tehát a II. Vhb alatt Sztálinizmus volt (?), majd ott nyertes lett Oroszo. is.”
Igen
„Sztálinista diktatúrát követte a szocializmus, később kommunizmus.”
A Sztálinista diktatúrát nevezték kommunizmusnak. Bár mi úgy tanultuk, hogy a szocializmust építjük és majd egyszer elérjük (de, hogy mikor, azt senki nem tudta) a szocializmus legfejlettebb fokát a kommunizmust. De aztán soha nem értük el.
„De jelenleg is kommunizmus van Oroszo.-ban?”
Nem
„A Hidegháború alatt végig szocializmus volt a szovjetunióban?”
Igen
„A Szovjetunió a rendszerváltással együtt fel is bomlott, vagy 1990 után is tanácsköztársaság volt egy darabig?”
A Szovjetunió 1991-ben bomlott fel, több egykori tagállam kivált belőle és önállósodott. A Szovjetunió jogutódja Oroszország lett. 1991 után félelnöki rendszerű szövetségi köztársaság lett.
„Az Hidegháború előtt is tudtommal válságban volt Oroszo. a sztálinizmus alatt is, de utána még nagyobb válságba került a versengés miatt? (Gondolok itt az ekkorra keletkezett olajválságra.)”
A sztálinizmus alatt nagy szegénység volt. A hidegháború alatt nagy volt a fegyverkezési verseny. Úgy tudom, hogy a Szovjetunió a fegyverkezésben alapvetően nem maradt el a nyugati országokhoz és az USA-hoz képest. A fegyverkezési verseny viszont igen nagy anyagi áldozattal járt, ezért az egyéb területek elmaradottak voltak.
Annak idején voltam a Szovjetunióban, igaz csak a határ közelében Ungváron. A lakosság hozzánk képest sokkal rosszabb körülmények között élt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!