Cosi Fan Tutte kérdése:

Hány fehér golyó volt eredetileg a dobozban? Feladat: Egy dobozban csak fehér golyók vannak. Ebbe a dobozba beletettünk annyi piros golyót, hogy a dobozban lévő golyók számának az ötödrésze piros színű lett.


Ezután újabb 10 fehér golyót tettünk a dobozba, aminek következtében a dobozban lévő golyók 84%-a fehér színű lett.


Örök hála a segítségért, természetesen a számolás menetére is szükségem lenne.



2021. okt. 24. 18:42
 1/9 anonim ***** válasza:

Eredetileg x fehér golyó volt. Ehhez hozzátettünk x/4 darab piros golyót, majd ezután még 10-et, így összesen x+(x/4)+10 golyó lett, ebből x+10 fehér színű, tehát a fehér golyók


((x+10)/(x+(x/4)+10))*100 százalékban vannak jelen. Ennek kell 84-nek lennie, vagyis


((x+10)/(x+(x/4)+10))*100 = 84


Innen be tudod fejezni?

2021. okt. 24. 18:48
 2/9 A kérdező kommentje:
Persze, megy a befejezés! Szuper és ilyen gyorsan!
2021. okt. 24. 18:50
 3/9 Pelenkásfiú ***** válasza:

Van x db fehér golyó kezdetben.

Beleteszünk y db pirosat.

(x + y) / 5 = y

(x + y + 10) * 0.84 = x + 10


Két ismeretlen, két egyenlet, ezt meg tudod oldani.

x lesz a válasz a feladatra.

2021. okt. 24. 18:52
 4/9 Pelenkásfiú ***** válasza:

Megelőztek.. :)

De a jó hír, hogy mindkettőnk megoldásának ugyanaz az eredménye. :D

2021. okt. 24. 18:53
 5/9 A kérdező kommentje:

Egyet nem értek:

Ha az ötödrésze piros lett akkor miért ×/4-et írtál?

2021. okt. 24. 18:54
 6/9 anonim ***** válasza:
Legyen például 20 fehér. Mennyi pirosat kellene hozzáraknod, hogy az ötöde piros legyen?
2021. okt. 24. 18:58
 7/9 anonim ***** válasza:

Egyébként fordítva is lehet gondolkodni; ha x pirosat kellett betennünk, akkor eredetileg 4x fehér volt, mivel x/(4x+x)=x/(5x)=1/5.

Ez a megközelítés azért is jó (jobb), mert így nem kell törtekkel számolni.

2021. okt. 24. 19:01
 8/9 Pelenkásfiú ***** válasza:

Talán így érthető legkönnyebben:

Ha az ötöd része piros, akkor a négyötöd része fehér.

4/5-nek az 1/5 (jól látszik a számlálókból) negyed része.

Tehát ha tudjuk, hogy a fehér 4/5 lesz, akkor annak a negyede lesz 1/5 amikor összerakjuk őket.

2021. okt. 24. 19:09
 9/9 A kérdező kommentje:
Most fogtam fel! :(:(
2021. okt. 24. 19:14