Sziasztok. Holnapi matematika dolgozathoz szeretnék egy kis segítséget kérni, mert az egyik típusfeladatot sehogy sem sikerül megoldanom:


Egy feladatlapon tíz kérdés van, mindegyikre öt válaszlehetőség, melyekből csak egy helyes. Hány fajta képen lehet kitölteni a feladatlapot, hogy;

a) legalább 2 helyes válasz legyen?


Előre is köszönök minden segítséget!

b) pontosan 2 helyes vállasz legyen?



2021. okt. 20. 15:37
 1/2 anonim ***** válasza:
71%

b) 1. Hányféleképpen lehet az, hogy csak az első két kérdésre válaszolsz helyesen? 1*1*4*4*4*4*4*4*4*4=4^8.


2. Hányféleképpen lehet az, hogy csak az első és a harmadik kérdésre válaszolsz helyesen? 1*4*1*4*4*4*4*4*4*4=4^8


3. Hányféleképpen lehet az, hogy csak az első és a negyedik kérdésre váaszolsz helyesen? 1*4*4*1*4*4*4*4*4*4*=4^8


Akárhogy tesszük fel a kérdést, mindig 4^8 lesz az eredmény. Hogy a főkérdésre megkapjuk a választ, ezeket a 4^8-okat össze kellene adnunk. Már csak az a kérdés, hogy hányat kell összeadnunk belőlük, vagyis hogy hányféle kérdést lehet feltenni. Erre a válasz az, hogy (10*9)/2! = 45, tehát a 4^8+4^8+4^8+...+4^8 összeg pontosan 45 darab tagot tartalmaz, tehát a kérdésre a válasz 45*4^8.

Ha kicsit profibbak vagyunk, akkor a 45 úgy jött volna ki, hogy (10 alatt a 2), tehát az eredményt (10 alatt a 2)*4^8 alakban lehetett volna egylépcsőben megadni.


a) A legalább 2 helyes válasznál úgy érdemesebb számolni, hogy az összes esetből levonod a „rosszakat”;


Összes eset: 5^10

1. Rossz eset: egyik válasz sem jó: 4^10

2. Rossz eset: pontosan 1 válasz jó: a fenti gondolatmenet alapján 10 kérdést tudunk feltenni, kérdésenként 1*4*4*4*4*4*4*4*4*4=4^9 eredménnyel, tehát 10*4^9 esetben lesz pontosan 1 válaszunk helyes.

A kedvező esetek száma tehát 5^10-4^10-10*4^9.


Persze direkt is ki lehet számolni az eredményt, a fenti gondolatmeneteket felhasználva;


-pontosan 2 válasz helyes: (10 alatt a 2)*4^8

-pontosan 3 válasz helyes: (10 alatt a 3)*4^7

-pontosan 4 válasz helyes: (10 alatt a 4)*4^6

-általánosságban: pontosan k válasz helyes: (10 alatt a k)*4^(10-k), itt k helyére beírod a számokat 2-től 10-ig, a kapott eredményeket pedig összeadod.

2021. okt. 20. 16:06
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Életmentő vagy.
2021. okt. 20. 16:22