Sziasztok, ma benyögte a tanárom hogy holnapra kikéne dolgozni pár matek feladatot én meg azt sem tudom hogy hogyan kéne neki kezdenem. Nagyon megköszönném ha segítenétek a levezetésben és a magyarázatában is.

Témakör: Műveletek sorrendje, tulajdonságai: arányosság, rész-egész, százalék


Feladatok:

1.) Két ládában összesen 90kg alma van. Az első ládában lévő mennyiség 5%-a ugyanannyi, mint a másodikban lévő almák 20%-a. Mennyi alma van egyes ládákban?


2.)Egy iskola tanulóinak 8%-a jelest, 24%-a jót, 23%-a elégségest és 5%-a elégtelent kapott félévkor történelemből. Hány tanuló volt közepes, ha 240-en tanulnak az említett intézményben?


3.)Egy gép értéke a használata során 8%-kal csökken. Ha eladnák a jelenlegi érték 3/4 részéért, akkor az új tulajdonos a gép új értékének hány százelékáért jutna hozzá?


4.)Télire szánt tüzelő 2/3 részét az apuka, a maradék 3/4 részét nagyapa hordta be a pincébe. A kinn maradt fa a teljes mennyiség hányad része, ill.hány %-a?


Elképesztően hálás lennék ha segítenétek:)



2021. okt. 13. 15:00
 1/2 anonim ***** válasza:

1)

1. láda: x kg 2. láda (90-x)kg


0,05x = 0,2(90-x)

...


2) 240-0,08*240-0,24*240-0,23*240-0,05*240


3) 0,92*3/4*100%


4) 1-2/3-1/3*3/4

2021. okt. 13. 15:08
 2/2 krwkco ***** válasza:

"én meg azt sem tudom hogy hogyan kéne neki kezdenem."

A szöveges feladatokat legkönnyebben úgy lehet egyenletté alakítani, ha részmondatonként dolgozod fel őket. Az első feladat példaként:

1.)

- Két ládában összesen => a+b

- 90kg alma van. => a+b=90kg

- Az első ládában lévő mennyiség 5%-a => 0,05*a

- ugyanannyi, mint a másodikban lévő almák 20%-a. => b*0,20=0,05*a

- Mennyi alma van egyes ládákban?

Ha papírra írt feladatot dolgozol fel, akkor aláhúzással is jelezheted magadnak, hogy éppen hol tartasz. Próbáld ki legalább még egy feladaton.

A kétismeretlenes lineáris egyenletrendszert lehet trükközve vagy olyan módon megoldani, ami mindig célhoz vezet: az egyik egyenletet átalakítva kifejezed az egyik ismeretlent és behelyettesíted a másikba.

2021. okt. 13. 15:34