Valószínűségszámítási feladat?


Ákos és Bálint egy szabályos dobókockával dobnak. Ákos nyer, ha megjelenik két egyes közvetlenül egymás után, Bálint nyer, ha megjelenik egy ötös után közvetlenül egy hatos. Mennyi a játék hosszának (valamelyikük győzelméhez szükséges dobások számának) várható értéke?


Ez lenne a feladat. Nem igazán tudom, hogy kéne elkezdeni, mit kéne használni hozzá. Talán Pascal eloszlást? Nem tudom. Valaki tud segíteni? Köszönöm szépen.



2021. okt. 10. 16:51
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
61%
Legyen a várható dobások értéke L. Ekkor a teljes várhatóérték tétel alapján: L=(1/36)*2+(1/36)*2+(34/36)*(L+2), innen L=36.
2021. okt. 11. 00:57
 12/17 anonim ***** válasza:
38%
Ohh rip, nem jó. Bocs:D
2021. okt. 11. 01:00
 13/17 krwkco ***** válasza:

Nem lehet, hogy legyőzzön minket ez a feladat! Még ha nyers erőt is kell bevetni.

Excellel kiszámoltam a valószínűségeket 1024 dobásig.

A képlet a következő:

Legyen P1_n,P5_n,Pmás_n annak a valószínűsége, hogy sem az n-edik lépésben, sem korábban nincs nyertes és az n-edik dobás rendre 1,5 vagy más.

Qn annak a valószínűsége, hogy az n-edik dobásnál nyertes van.

P1_n+1=P5_n*1/6+Pmás_n*1/6 //1-es dobás

P5_n+1=P1_n*1/6+P5_n*1/6+Pmás_n*1/6 //5-ös dobás

Pmás_n+1=P1_n*4/6+P5_n*3/6+Pmás_n*4/6 //2,3,4,6-os dobás, de 5-ös után csak 2,3,4

Qn+1=P1_n*1/6+P5_n*1/6 //11-es vagy

56-os nyerő dobás

Továbbá n*Q a valószínűség szorozva a dobások számával.

Ezeket a képleteket beírtam egy excel sorba és másolva lehúztam 1024 soron át.

A kezdeti valószínűségek egyeznek a 8-as hozzászólásban levő értékekkel.

A szumma n*Q várható értékre a következő konvergenciát kaptam:

szumma(1-32)=10,47752

szumma(1-64)=16,94877

szumma(1-128)=19,26353

szumma(1-256)=19,38444

szumma(1-512)=19,38462

szumma(1-1024)=19,38462

Szóval numerikusan az jött ki, hogy a dobások számának várható értéke kb. 19,38462.

2021. okt. 14. 23:32
 14/17 krwkco ***** válasza:

Valaki itt nagyon osztogatja a -45-öt. Ha az 1-es válaszadó, akkor nem csodálom, hogy nem szól hozzá, csak nyomogatja a piros x-et. Ez vot az egyes válasz:

"A várható érték nyilván az, hogy bejön a valószínűség... Tehát hogy mekkora valószínűséggel dobják egymás után a két számot. Eloszlást nem tudom minek akarsz számolni, hiszen azt már nem kéri a feladat."


Pedig szívesen látnánk egy értelmes ellenvéleményt.

2021. okt. 15. 14:06
 15/17 krwkco ***** válasza:

Még néhány dolgot elmondanék a numerikus számolás tanulságaiból:

A dobások várható értéke Szumma[n=1->végtelen](n*Q)=19,38462=252/13

P1_n=36/13

P5_n=42/13

P6_=35/13

P2_n=P3_n=P4_n=42/13

És ami számomra a legmeglepőbb:

Szumma[n=1->végtelen](P1_n)+Szumma[n=1->végtelen](P2_n)+Szumma[n=1->végtelen](P3_n)+Szumma[n=1->végtelen](P4_n)+Szumma[n=1->végtelen](P5_n)+Szumma[n=1->végtelen](P6_n)+Szumma[n=1->végtelen](Q)=Szumma[n=1->végtelen](n*Q) vagyis a dobások várható értéke.

Hátha ennek alapján valaki tovább tud lépni az exakt megoldás felé.

2021. okt. 15. 14:26
 16/17 krwkco ***** válasza:
Vagyis röviden: ha összeadjuk az n-edik dobás összes lehetséges kimenetelének valószínűségét és felszummázzuk végtelenig, akkor a dobások számának várható értékét kapjuk.
2021. okt. 15. 14:29
 17/17 krwkco ***** válasza:
n=1...∞(P1_n+P2_n+P3_n+P4_n+P5_n+P6_n+Qn)=∑n=1...∞(n*Q)
2021. okt. 15. 18:56
1 2