Bizonyitsuk be hogy az f(x)=x^2 függvény egy parabola függvény!!


Azt tudom hogy a parabola fuggvenyen levő bármely pont egyenlő távolságra van a fokuszpont és a vezertengelytol.


Tehát ha jól sejtem akkor a parabola fuggvenyen levő bármely pont egy olyan körnek a középpontja amelynek sugara a fokuszpont és a középpont távolsága. És a vezertengely és a középpont távolsága.


De hogyan bizonyítsam be hogy az f(x)=x^2 egy parabola??

Illetve mi a fokuszpontja, vezertengelye, mi a tengelye??


2021. szept. 19. 19:21
 1/5 anonim ***** válasza:
0%
Hát mondjuk rajzold fel és állapítsd meg, hogy tényleg parabola.
2021. szept. 19. 19:32
 2/5 anonim ***** válasza:

A vezéregyenese v: y=-1/4, Fókusza F(0,1/4).


A bizonyítás: P(x,x^2)

Pv=x^2+1/4


PF=sqrt((x-0)^2+(x^2-1/4)^2)=

=sqrt(x^2+x^4-1/2x+1/16)=sqrt(x^4+1/2x+1/16)=

=sqrt((x^2+1/4)^2)=x^2+1/4

2021. szept. 19. 19:33
 3/5 A kérdező kommentje:

#2-es.


De meg is kell határozni hogy mi a fokuszpont és a vezér egyenes.

Ezt leírnád hogy hogyan állapítom meg?


Érdekel nagyon.

2021. szept. 19. 19:50
 4/5 anonim ***** válasza:
Ha tudod a parabola definícióját, akkor csak a definíciót kell alkalmaznod.
2021. szept. 19. 21:35
 5/5 anonim ***** válasza:

Leírtam, hogy mi a fókusz es a vezeregyenes.


Ha ennél több kell, akkor a parabola egyenletere keress rá.

2021. szept. 20. 04:35