Timon78 kérdése:

Számtani sorozat-os feladatban hogy kéne összevonnom a 2 tag különségét?

Megvan adva az a1+a4 = 38 illetve az a7-a3 = 16 ezeket felírtam a1+a1+3d = 38 és a1+6d-a1+2d = 16-ra aztán összevontam az elsőt 2a1+3d = 38 viszont a másodikban bezavar nekem a kivonás jel és nemtudom hogy kéne felírnom.

2021. szept. 14. 20:43
 1/3 anonim ***** válasza:
Nem kell, hogy bezavarjon; a1-a1=0, tehát az egyenlet 8d=16, vagyis d=2. Itt szerencsénk volt, mert az egyenletrendszer sokkal könnyebben is megoldható volt.
2021. szept. 14. 21:07
 2/3 tatyesz ***** válasza:

Azért nem ártott volna az a1 + 2d-t zárójelbe tenni:


a1+6d-(a1+2d) = 16


a1+6d-a1-2d = 16


4d = 16


d =4



Ha ezt az egyenletet kapnád: x + 6y - x + 2y = 16

meg tudnád oldani?

2021. szept. 15. 09:59
 3/3 anonim ***** válasza:
Valóban, ezt benéztem. Feltételeztem, hogy a kérdező helyesen írta fel az egyenleteket, ezért nem is ellenőriztem.
2021. szept. 15. 11:00