Megvan adva az a1+a4 = 38 illetve az a7-a3 = 16 ezeket felírtam a1+a1+3d = 38 és a1+6d-a1+2d = 16-ra aztán összevontam az elsőt 2a1+3d = 38 viszont a másodikban bezavar nekem a kivonás jel és nemtudom hogy kéne felírnom.2021. szept. 14. 20:43
1/3 anonim válasza:
Nem kell, hogy bezavarjon; a1-a1=0, tehát az egyenlet 8d=16, vagyis d=2. Itt szerencsénk volt, mert az egyenletrendszer sokkal könnyebben is megoldható volt.
2/3 tatyesz válasza:
Azért nem ártott volna az a1 + 2d-t zárójelbe tenni:
a1+6d-(a1+2d) = 16
a1+6d-a1-2d = 16
4d = 16
d =4
Ha ezt az egyenletet kapnád: x + 6y - x + 2y = 16
meg tudnád oldani?
3/3 anonim válasza:
Valóban, ezt benéztem. Feltételeztem, hogy a kérdező helyesen írta fel az egyenleteket, ezért nem is ellenőriztem.