199 fémpálcika, melyek egész egység hosszúságúak. A legrövidebb 1 egység, a leghosszabb199 egység, nincs két egyforma hosszúságú közöttük. Minden pálcikát felhasználva összeforrasztható-e belőlük egy téglatest formájú fémváz?

A kockát tudom hogy nem, de a téglatestre nem jöttem rá hogy miért lehet összeforrasztani. Valaki segítene levezetni kérem?

2021. szept. 4. 14:32
 1/7 anonim ***** válasza:

A téglatest fémvázának ossza 4*(a+b+c)


Ha jól értem a feladatot, akkor a fémpálcikák összhossza 1+2+3+...+198+199, ez az összeg 19900, tehát ezt az egyenletet kell megoldani:


4*(a+b+c) = 19900, osztunk 4-gyel:

a+b+c = 4975


Tehát a téglatest élei annak a feltételnek meg kell felelniük, hogy a három különböző él összege 4975.


Persze az a;b;c akármi nem lehet, például az a él nem lehet 1 egység hosszú, mert 4 darab a-t nem tudunk kirakni. Szerencsére azt tudjuk, hogy ha két oldalról összeadunk számokat, akkor az eredmény ugyanaz lesz. Például az 1+2+3+4+5+6+7+8+9+10 sorozatban 1+10=2+9=3+8=4+7=5+6=11. Ezt tudjuk felhasználni.


Mivel 4 darab a van, ezért kézenfekvő, hogy 8 darab számra van szükségünk, így 1+8=2+7=3+6=4+5=9, tehát az a hossza esetleg lehetne 9.


Ugyanezt a b-vel is meg tudjuk csinálni, csak most 9-től indulunk és 16-ig választunk: 9+16=10+15=11+14=12+13=25, tehát a b hossza lehetne 25.


Maradtak 17-től 199-ig számok, ezek összege 19764, tehát a c élek hossza 4941 kell, hogy legyen. Innen már annyira nem nehéz befejezni a feladatot.

2021. szept. 4. 15:05
 2/7 A kérdező kommentje:
De ha 4941 nek kell lenni egy egy c élnek, az milyen egységek összerakásával fog kijönni? Itt elakadtam.
2021. szept. 4. 17:58
 3/7 anonim ***** válasza:

Ha nincs jobb ötleted, akkor egyesével add össze számokat; akkor jársz jobban, hogyha a nagyobbaktól indulsz a kisebbek felé;


199+198=397

397+196=593, stb.


Azonban megteheted azt, hogy a sorozatod úgy kezeled, hogy az első tagja 199, differenciája (-1), így az n-edik tagja 199-(n-1)=200-n, így az összeg


n*(199+200-n)/2, ennek kell legfeljebb 4941-nek lennie:


n*(199+200-n)/2 <= 4941, ennek (jó) megoldása n<=26, tehát 26 számot tudsz összeadni úgy, hogy az összeg 4941 alatt marad. Az összeg 26*(199+200-26)/2=4849, ehhez még 92-t kell hozzáadnod, hogy meglegyen a pontos összeg, tehát vagy hozzáadod a 92-t, vagy kisebbekből összerakod, de jobban jársz, hogyha a 92-t rakod bele.


A következőt ugyanígy csinálod; a leghosszabb elérhető pálcikától indulsz, ami a 173, tehát a 173+172+171+... összeget vizsgálod, hogy mikor tud 4941 lenni. Persze vigyáznod kell arra, hogy a 92 ebben az összegben már nem lehet benne, így érdemesebb előbb azt megnézni, hogy a 173-...-93 közötti számok összege meghaladja-e a 4941-et. Ha igen, akkor minden megkötés nélkül fel lehet írni az előbbiek szerint a másodfokú egyenlőtlenséget, ha nem, akkor manuálisan kell még hozzáadogatni.


Előfordulhat egyébként, hogy "ütközés" lesz (tehát mégsem rakható össze a pálcikákból), akkor másik megközelítést kell keresni.

2021. szept. 4. 18:14
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszi a választ. Igen azt értem hogy hogyan jön ki a 4941. Ami ugye 17 től 199-ig a számok összege. Úgy számoltam hogy (17+199)*((199-16)÷2)=19.764

Ezt 4-gyel elosztva megkapom a 4941et.

És én úgy értelmeztem hogy 4941 egység egy éle a téglatestnek égy ebből van 4.

2021. szept. 4. 18:43
 5/7 anonim ***** válasza:
Igen, jól értelmezted. De mivel minden pálcika csak egyszer használható fel, ezért meg kell nézni, hogy a rendelkezésre álló számok egyszeri felhasználásával megoldható-e.
2021. szept. 4. 19:02
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszi szépen!
2021. szept. 4. 19:20
 7/7 krwkco ***** válasza:

Egy egyszerű megoldás:

Tegyük félre a 199 hosszú pálcát. Hegesszük össze a legnagyobb és legkisebb pálcát, amig el nem fogy az összes. Lesz 198/2+1=100db egyforma hosszú pálcánk. Osszuk őket 4-es csoportokba. 1-1 élhez hegesszük össze annyi 4-es csoportból a darabokat, amennyi jólesik.

2021. szept. 4. 19:45