Fából készült téglatest vízben, magasságának feléig bemerülve úszik. Meddig merülne be ugyanez a téglatest a vízbe a Holdon, ahol a nehézségi gyorsulás értéke a földi érték egyhatoda?


2021. márc. 19. 19:29
 1/7 anonim ***** válasza:
A bemerülés függ attól, hogy mekkora a nehézségi gyorsulás?
2021. márc. 19. 19:45
 2/7 anonim ***** válasza:

Igen.


A kérdezőnek: Google ---> felhajtóerő


Szívesen.

2021. márc. 19. 19:47
 3/7 A kérdező kommentje:
Ha jól értem, akkor az eredmény a folyadék sűrűsége*bemerülő test térfogata*nehézségi gyorsulás. A sűrűség megvan, a nehézségi gyorsulás is, de a test térfogata nincs megadva. Hogyan lehetne azt kiszámolni.
2021. márc. 19. 19:58
 4/7 anonim ***** válasza:

Ez a trükk. Mindegy, mert a Holdon is ugyan akkora a térfogata.

A test mindig annyira merül be, hogy a saját súlyának megfelelő súlyú vizet szorítson ki.

Ha víz súlya az egyhatodára csökken, akkor vajon mennyit szorít majd ki?

(Becsapós kérdés.)

2021. márc. 19. 20:09
 5/7 A kérdező kommentje:
Hát ha a víz súlya egyhatodára csökken, akkor gondolom a test súlya is. Tehát a test ugyanúgy a feléig lenne a vízben? Vagy ez így nem logikus?
2021. márc. 19. 20:14
 6/7 anonim ***** válasza:

De, éppen ez a lényeg.

Általános szabályként megjegyezheted, hogy az úszó testek bemerülésének nagysága megadja a test és a víz sűrűségének arányát.

2021. márc. 19. 20:17
 7/7 anonim ***** válasza:

Teljesen mindegy a folyadék sűrűsége, a test térfogata, tömege és a Földön mért nehézségi gyorsulás is. A folyadék sűrűsége, a test tömege és térfogata állandók, mind a Holdon, mind a Földön azonosak.


A bemerülés esetén a felhajtóerő éppen egyensúlyban van a nehézségi erővel, úgyhogy a Földön m*g = rho*g*V, a Holdon pedig m*g'=rho*g'*V', ahol g' a nehézségi gyorsulás a Holdon, V' pedig a bemerülő térfogat a Holdon. Behelyettesíted g' helyébe g/6-ot (a holdi nehézségi gyorsulás a földi egyhatoda), az első egyenletből pedig kifejezed g-t és behelyettesíted a második egyenletbe. Eredményül kapsz egy arányt V és V', azaz a Földön és Holdon bemerülő térfogat között. Mivel a test alapterülete nyilván nem változik, innen egyszerűen adódik a merülés mértéke.

2021. márc. 19. 20:54