7.Egy zérusra végződő háromjegyű szám számjegyeinek összege 13. Ha az első számjegyet a második számjegy értékével csökkentem, és a többi számjegyet nem változtatom, akkor 600-zal kisebb számot kapok. Melyik az eredeti szám?

?

2021. márc. 29. 00:30
 1/2 anonim ***** válasza:

A szám formája legyen: xy0 (első számjegy: x, második: y)


Tudjuk, hogy:


x + y = 13 (első egyenlet)


Azt is tudjuk, hogy:


100x + 10y = 100(x-y) + 10y + 600 (második egyenlet)


Két ismeretlenünk van és két egyenletünk. Oldjuk meg!


100x + 10y = 100(x-y) + 10y + 600 / -10y , zárójel felbontása


100x = 100x - 100y + 600 / -100x , +100y


100y = 600 / ÷100


y = 6


Behelyettesítés az első egyenletbe:


x + y = 13


x + 6 = 13 / -6


x = 7


Tehát az eredeti szám: 760


Ellenőrzés: 760 - 160 = 600

2021. márc. 29. 01:00
 2/2 anonim ***** válasza:

A szóba jöhető számok:

940, 850, 760


A változtatás után:

540, 350, 160

...

2021. márc. 29. 01:19