Hogyan zajlik az oldódás?

Figyelt kérdés

Igazából 2 kérdés lenne.

Az egyik, hogy NaCl oldódása során hogyan kapcsolódik több vízmolekula is a nátriumhoz és a klórhoz. Ez most hidrogénkötés? Pl. HCl-ben a Cl-nek 8 vegyértékelektronja van, ehhez gondolom hidrogénkötéssel kapcsolódik a vízmolekula hidrogén atomja. Akkor 2 elektronhoz csak egy hidrogén tudna kapcsolódni nem? Szóval maximum 4 vízmolekula.

Másik kérdés: nem értem hogyan oldódik apoláris oldószerben az apoláris molekula. Ha nincs dipólus akkor milyen hatás lép fel az oldószer és az oldott anyag között?



2021. márc. 23. 11:10
 1/6 anonim ***** válasza:

Hidrogén kötést kovalens kötésben lévő H-k tudnak alkotni, azt is csak akkor, ha a megfelelő atomhoz kapcsolódnak (F, O, N). Pl. víz, vagy a DNS bázisai között.

Egy ionvegyület (HCl pl) erre nem képes, mivel az anion teljes egészében magához rántja protont (H+).


Ha egy ionvegyület oldódik poláris oldószerben, akkor az oldószer molekula ellentétes töltésű oldalával veszi körbe az iont. H+-t pl a vízmolekulák az O vagyis a negatív végükkel, a Cl--t pedig a H-s, azaz pozitív felükkel. Ez FIZIKAI oldódás, kémia kötés nincs közöttük. A hidrogénkötés az pedig kémiai kötés.


Apoláris anyagok és oldószerek a hasonló a hasonlóban elv alapján működnek. Középszinten ezt ennél jobban nem magyarázzák, de nekem is viszketett a fejem tőle :)

2021. márc. 23. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Bocsi nem középszinten, hanem középiskolai szinten.
2021. márc. 23. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Z003 ***** válasza:

Az ionos vegyületeknél nem hidrogén kötés lép fel hanem a részlegesen töltött és részlegesen töltött részecskék közötti vonzás. Lényegében úgy viselkednek mint a mágnesek. A negatív töltés vonza a pozitívat és fordítva.

Általában nem lép fel tényleges kémiai kötés hanem sokkal inkább egy fizikai interakció.


Az apoláris oldódás az kicsit másabb ott főleg energetikai okai vannak az oldódásnak. Talán könnyebben érthető ha nem oldódásnak hívjuk hanem elegyedésnek. Ha mondjuk van egy darab viaszunk és megpróbáljuk elegyíteni heptánban, melegítés mellett feloldódik. Ez azért van mert a viasznak molekuláinak energetikailag jobb ha oldatba kerülnek.

Viszont ahhoz hogy oldódni tudjanak le kell győzni a rácsenergiát ami igyekszik a rácsban tartani a molekulákat.


Ilyenkor nem lép fel különösebb hatás (legalábbis amennyire én tudom), csupán hogy ugye a mozgásuk miatt ütköznek egymással.


Lényegében mind a két esetben azért oldódnak az anyagok mert alacsonyabb energiaállapotba akarnak kerülni.

2021. márc. 23. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 sadam87 ***** válasza:

A hidrogén kötés már mutat valamennyi kovalens jelleget. Ilyen tudtommal a vízmolekulák és a kloridionok között nincs (bár most elbizonytalanodtam). Én mindenesetre még nem hallottam olyanról, hogy kloridionok és vízmolekulák között hidrogénkötésről beszéltek volna. Amúgy tudtommal nincs nagyon egyértelmű definíció a hidrogénkötésre (én lagalábbis nem ismerek ilyet.

Egyes kationok (pl. Cu2+) képesek molekulákkal vagy anionokkal kovalens kötést kialakítani (komplex vegyületek), de a nátriumion nem nagyon szokott ilyet.

"Ha nincs dipólus akkor milyen hatás lép fel az oldószer és az oldott anyag között?"

Pillanatnyi dipol - indukált dipol kölcsönhatással. Az apoláris molekulákban álalában nincs töltésmegoszlás, de pillanatyniylag kialakulhat (leegyszersítve az elektronok mozgása miatt). Így polarizálni tud egy szomszédos molekulát és kialakulhat közöttük kölcsönhatás.

[link]

[link]

[link]

2021. márc. 23. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!:)

Így már értem a poláris oldószereket.

Apolárisba nem is akarok akkor belemenni, talán majd ha több időm lesz.

Igazából úgy érzem, hogy minél jobban meg akarja érteni az ember mi miért történik, annál nehezebb :D

2021. márc. 23. 13:35
 6/6 anonim ***** válasza:
"Igazából úgy érzem, hogy minél jobban meg akarja érteni az ember mi miért történik, annál nehezebb" háát nem állsz messze a valóságtól, de kitartást :)
2021. márc. 23. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!