A szifonnal előállított szénsavas víz miért nem melegedett fel?
A patron lehűlését értem: az azt elhagyó gáz tágul, és ez hőelvonással jár.
DE ennek a gáznak van energiája (helyzeti, kinetikus stb). És ennek hőenergiává kéne alakulnia a vízbe érve (például a gáz-és vízmolekulák súrlódása végett).
Ez megtörténik, csak az emberi bőr nem képes érzékelni?
Miféle helyzeti és kinetikus energiára gondolsz?
A gáz amúgy is jó hideg lesz, amikor kitágul, egyáltalán nem logikus, hogy utána felmelegítse a vizet.
Igen, a víz is felmelegszik, de gondolj csak utána:
A patron tömege mindennel együtt kb 80 gramm, nyomása 9 bar. A nyomás csökkenésekor ez lehűl, ugyanakkor a palackban megnő a nyomás néhány tized, talán 1 barral, és ez valóban felmelegedést okoz - de a palackban van 1 (vagy 2) liter víz, amelyben ez a gáz elnyelődik. A víz hőmérséklete ettől csak pár század, esetleg egy tized fokot fog emelkedni...
Gyanítom, hogy a patron utáni nyomásesés miatti hőmérséklet-csökkenés sokkal nagyobb, mint ami kis melegedést a palackban okoz a kisebb nyomásnövekedés.
Példának ott a habszifon, amiben sokkal kisebb a folyadékban elnyelődés mértéke, a palackot kézzel megfogva is érezhető a hűlés.
"DE ennek a gáznak van energiája (helyzeti, kinetikus stb)."
A helyzeti itt nem igazán értelmezhető.
A kinetikus energiája meg pont a nyomásban jelentkezik, illetve szépen megjelenik a változása a nyomás-hőmérséklet-térfogat viszony képletében.
Maga az oldódás meg tényleg okoz némi hőmérséklet-emelkedést a folyadékban, de bizonyára kisebbet, mint amennyi hőmérsékletet elvisz a gáztágulás miatti hűlés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!