Valaki elmagyarázná ezeket a feladatokat?


1.

Mikor szabadul fel több energia, ha 1kg szenet, vagy ha 1 kg propángázt égetünk el?


ΔkH(CO2, g) = - 394 kJ/mol;


ΔkH(H2O, g) = - 242 kJ/mol;


ΔkH(C3H8, g) = - 105 kJ/mol.


2.

Számítsa ki a kén-hidrogén égésének a reakcióhőjét az alábbi adatok felhasználásával!


ΔkH(H2S, g) = - 20,1 kJ/mol;


ΔkH(SO2, g) = - 297,1 kJ/mol;


ΔkH(H2O, f) = - 285,8 kJ/mol.


3.

Számítsa ki az alábbi folyamat reakcióhőjét! A képződéshők értéje a következő;


Al2O3(sz) + 3 SO3 (sz) = Al2(SO4)3(sz);


ΔkH(Al2O3, sz) = -1690 kJ/mol;


ΔkH(SO3, sz) = -394,7 kJ/mol;


ΔkH(Al2(SO4)3, sz) = -3431,8 kJ/mol.


4.

A szintézisgázt a következő reakcióval állítják elő: C(sz) + H2O(g) = CO(g) + H2(g). Számítsa ki a fenti folyamat reakcióhőjét az alábbi adatok felhasználásával!


2 CO(g) + O2(g) = 2CO2(g);


ΔrH = - 566kJ/mol;


ΔkH(CO2, g) = - 394 kJ/mol;


ΔkH(H2O, g) = - 242 kJ/mol.


5.

Hány dm3 25°C-os és 0,1 MPa nyomású metánt kell elégetni ahhoz, hogy annyi hőt nyerjünk, amennyi 1 kg kalcium-karbonát hőbontásához szükséges?


ΔrH(CaCO3, sz; hőbontás) = 180 kJ/mol;


ΔkH(CH4, g) = - 74,9 kJ/mol;


ΔkH(CO2, g) = - 394 kJ/mol;


ΔkH(H2O, f) = - 286 kJ/mol.



2021. márc. 10. 06:46
 1/2 A kérdező kommentje:
Segítene valaki csak az elindulásban?
2021. márc. 10. 21:16
 2/2 anonim ***** válasza:

ΔkH: képződéshő, azaz mennyi energia kell ahhoz, hogy a szabad állapotú atomokból és elemmolekulákból az adott vegyület létrejöjjön. A mínusz azt jelenti, hogy nemhogy nem kell hozzá hő, hanem még keletkezik is.

ΔrH: reakcióhő, azaz mennyi hő kell/keletkezett a reakció végbemeneteléhez/során. Miben különbözik ez a képződéshőtől? : nem egyszerűen atomokból jön létre a reakciótermék.


Tehát a logika: a kiindulási molekulát visszabontom atomjaira, ehhez a képződéshőjének ellentétes mennyiségű hőre van szükség:-ΔkH

Majd az atomokból felépítem a kialakult vegyületeket, ehhez képződéshőnyi energia kell:


A+B=C+D

-ΔkH(A) - ΔkH(B) + ΔkH(C) + ΔkH(D) = ΔrH : a reakcióhő


Pl.: 1/b feladat:


Égés felírása:

C3H8 + 5O2 = 3CO2 + 4H2O


Reakcióhő:

-ΔkH(C3H8, g) -5*0 +3*ΔkH(CO2, g) +4*ΔkH(H2O, g)

(az O2 képződéshője 0, mert elemmolekula)

105-3*394-4*242=-2045kJ/mol

Tehát 1mol C3H8 elégetése 2045kJ energiát ad.


Moláris tömege: M(C3H8)=kb. 44g/mol

1000g/44g/mol=22,727mol 1kg C3H8

Így:22,727*(-2045)=-46476,715kJ


Tehát 46476,715kJ energia szabadul fel 1kg propángáz égetése során.

2021. márc. 12. 17:05