Valaki elmagyarázná ezeket a számításos feladatokat?


1,0 dm3 térfogatú, 0°C-os és 0,2 MPa nyomású hidrogénből és nitrogénből álló gázelegy tömege 1,0 g.


a, Adja meg a gázelegy térfogat%-os és anyagmennyiség%-os összetételét!

b, Számítsa ki a gázelegy tömeg%-os összetételét!

c, Adja meg a gázelegy átlagos moláris tömegét!


A búvárok olyan gázelegyet lélegeznek be a palackból, amelyik 1 : 4 térfogatarányban tartalmaz oxigént és héliumot. (A levegő átlagos moláris tömege 29 g/mol.)


a, Adja meg a gázelegy átlagos moláris tömegét!

b, Mennyi ennek a gázelegynek a levegőre vonatkoztatott relatív sürűsége?


Ammóniagázt éppen annyi levegővel elegyítünk, amennyinek az oxigéntartalma elég ahhoz, hogy az ammóniát nitrogénné és vízgőzzé alakítsa. Számítsuk ki a kiindulási gázelegy és a reakció után kapott gázelegy térfogat%-os összetételét, ha az edény térfogata adott!


4,58 dm3 térfogatú, 25°C-os és 0,1MPa nyomású szén-monoxidból és szén-dioxidból álló gázelegy hidrogénre vonatkoztatott relatív sűrűsége 19,33. A gázelegyhez 1 dm3 azonos állapotú oxigént kevertek, és meggyújtották. Mennyivel csökkent térfogat (azonos nyomást és hőmérsékletet feltételezve)?


70 cm3 szén-monoxidból, oxigénből és nitrogénből álló, 0°C-os, 0,1 MPa nyomású , nitrogénből, oxigénből és szén-monoxidból álló gázelegy teljes szén-monoxid-tartalmát elégették, az így kapott gázelegyet meszes vízbe vezették. A kiváló csapadékot leszűrték, és 1000°C-on tömegállandóságig hevítették. A maradék anyag tömege 0,1002 g. Hány térfogatszázalék szén-monoxid volt a kiindulási gázelegyben?


Összekevertünk 5,0 dm3 szén-monoxid-gázt és 8,0 dm3 azonos állapotú nitrogéngázzal.


a, Adja meg a gázelegy anyagmennyiség-százalékos összetételét!

b, Számítsa ki a gázelegy átlagos moláris tömegét!


Mi a térfogatszázalékos összetétele annak a hidrogén-etán gázelegynek, amelynek nitrogéngázra vonatkoztatott relatív sűrűsége 0,671?


2021. jan. 13. 09:32
 1/3 anonim ***** válasza:

1. pV=nRT => n=pV/(RT)=0,001[m3]*200000[Pa]/(8,314[J/(K*mol)]*273,15[K])=0,088[mol]


H2: x mol

N2: y mol


x+y=0,088[mol]

M(H2)*x + M(N2)*y= 1[g] => x,y


a, anyagmennyiség-százalék(n/n%): x*100/0,088 és y*100/0,088

A moláris térfogat(dm3/mol) nem függ az anyagminőségtől, ugyan akkora a hidrogénnek és a héliumnak, így a térfogatszázalék megegyezik az anyagmennyiség-százalékkal.


b, M(H2)*x/1[g] és M(N2)*y/1[g] (m/m%)


c, átlag: M(H2)*x + M(N2)*y/(x+y)

2021. jan. 23. 09:50
 2/3 anonim ***** válasza:

2. A moláris térfogat(dm3/mol) nem függ az anyagminőségtől, így az 1:4 arány a mól arányt s jelenti egységnyi térfogatban.

a, Átlagos moláris tömeg: M(átl)=(M(O2)*1 + M(He)*4)/5 (g/mol)

b, Levegő moláris tömege: M(lev)=29 g/mol

Még egyszer: a moláris térfogat az anyagminőségtől független: Vm (dm3/mol)

Sűrűség: M/Vm => relatív sűrűség: (M(átl)/Vm)/(M(átl)/Vm)=M(átl)/M(lev)

2021. jan. 24. 11:13
 3/3 anonim ***** válasza:

3.

4NH3 + 3O2 = 2N2 + 6H2O

A moláris térfogat független az anyagminőségtől.

Reakció előtt: 4/7 V/V% ammónia és 3/7 V/V% oxigén.

Reakció után: 1/4 V/V% nitrogéngáz és 3/4 V/V% vízgőz .


4.

V= 4,58dm3 p=0,1MPa T=25C => standard állapot

pV/(RT)=n, x mol Co + y mol CO2: n=x+y

ró= 19,33*ró(H2) => m=ró*V=M(CO)*x + M(CO2)*y


n=x+y

ró*V=M(CO)*x + M(CO2)*y => x, y


2CO + O2 = 2CO2: 1mol O2 2mol CO-t változtat 2mol CO2-vé

Ha van elég CO ami felhasználja az összes oxigént, akkor a gázelegy moláris mennyisége változatlan, így térfogata is változatlan.

Ha nincs, akkor a fennmaradó (=z) O2-vel növekszik: deltaV=z*Vm

2021. jan. 24. 11:36