Valaki elmagyarázná a következő fizika feladatokat?


1)Az 98 cm^2 keresztmetszetű és függőleges helyzetű hengerben 6 dm magasságú gázoszlop van,melyet dugattyú zár el a környezettől.A gáz hőmérséklete 27°C.A légköri nyomás 1 bár.A dugattyúra 30kg tömegű testet helyezünk,majd agázt melegítjük.Hány fokkal nőtt a gáz hőmérséklete,ha adugatyú 1 dm távolságon mozdult el lefele?


2)Az 1 m hosszúságú,füghőleges helyzetű,alsó végén zárg üvegcső iameretlen L1 hosszúságú levegőoszlopot tartalamz,melyet 0,1m hosszúsagú higanydugó válszt el a környezettől.Ha felfordítjuk az üvegcsőt,h nyitott vége alulra kerüljön,a higany fele kiömlik.Légköri nyomás 750 torr.Mennyi L1 hossza?


3)A felső végén zárt,füghőleges helyzetű cső higanyt tarzalmazó edénybe kerül úgy,h a csőbe és az edénybe azonos a higany szintje.A csőben levő levegőoszlop hosszúsága 73 cm.A csövet 4cm-re felemeljük,miközben alsó fele végih higanyba merül.A légköri nyomás 750 torr.Mekkkora a csőben levő higanyoszlop végső,h magasága?



Kétségbe vagyok esve,nem tudom hogyan kell megoldani..segítséggg..



2016. okt. 31. 17:06
 1/5 anonim ***** válasza:

1)

p1*V1/T1 = p2*V2/T2

Itt p1 az 1 bar nyomás Pascalban, V1 térfogat a keresztmetszetből és a gázoszlop magasságából számolható, T1 a gáz hőmérséklete (Kelvinben!!), p2 az 1 bar nyomás Pascalban hozzáadva a p' nyomást, ami a 30kg tömegből adódik (30*g*A, itt az A a keresztmetszet), V2 a keresztmetszetből és a 6+1=7dm magasságból számolható, T2 pedig a keresett hőmérséklet (Kelvinben).

Csak T2 az ismeretlen, a többit számolhatod. Hangsúlyozom, a hőmérsékletet Kelvinbe helyettesítsd, a többi SI-ben.

2016. okt. 31. 17:45
 2/5 A kérdező kommentje:

Annyi lenne a kérdésem,h p1 miért 1 bár?

Esetleg segítenél a többi feladatban is?

2016. okt. 31. 22:12
 3/5 anonim ***** válasza:
Mert a légköri nyomás (kinti nyomás) annyi, és a dugattyú alapból izobár állapotváltozást feltételez, vagyis a belső és külső nyomás kiegyenlítődik, így ugyanannyi a nyomás bent, mint kint.
2016. okt. 31. 23:48
 4/5 dq ***** válasza:

2)

A második, lefordított állapotból indulsz ki. Felírod hogy a 0.5 mm-s higanyod nem mozdul el, azaz

> p_{külső nyomás} + p_higany + p_{csőbeli levegő} = 0


Ahol a csőbeli levegő hossza 1 méter (vagy 999.5 mm ha úgy jobban tetszik)

Ebből azonnal adódik a csőben levő levegő anyagmennyisége.

Az anyagmennyiség ismeretében pedig meg tudod határozni L1 hosszát is.

(Bennehagyhatod a képleteidben a hőmérsékletet meg a keresztmetszetet, úgy is ki fognak esni)


3)

Ugyanígy, felírod az erőegyensúlyt valamelyik pontra (kb lényegtelen is, hogy mire). Például a kádban levő higany tetejének a szintjére:

> p_{légköri nyomás} + p_{h magasságú higanyoszlop} + p{77-h magasságú levegőoszlop nyomása} = 0


Megfelelően előjelezve, persze. Egy ismeretlenes lineáris egyenletet kapsz, megoldod.


((

ha csak a számolás érdekel, akkor:

> 750 = h + 750*730/(770-h)

azaz:


a külső légnyomás = a higanyoszlop magassága (mm-ben) + a csőben levő "új" nyomás


ahol az "új" nyomás az előző, 750 torr-os nyomás 730/(770-h)-szorosa, ennyiedrészére csökkent a levegőoszlop térfogata azonos anyagmennyiség, hőmérséklet mellett. Ebből:

> h=20 mm

))

2016. nov. 1. 02:36
 5/5 dq ***** válasza:

* a 3)-nál másodfokú egyenletet kapsz.


( de a (2)-nél csak elsőfokú, legyen az valódi házi feladat, mit szólsz? )

2016. nov. 1. 02:43