Valaki elmagyarázná ezeket a feladatokat valószínűségszámításból?


1. Egy elhagyott épületben keresünk egy szökött bűnözőt. Az 5 szobában egyforma valószínűséggel fordul elő. Annak a valószínűsége, hogy az 5 terem valamelyikében jelen van 0,8. Már 4 termet megnéztünk és nem találtuk meg. Mennyi a valószínűsége annak, hogy az 5. teremben van a bűnöző?


Ezt még elkezdeni se tudom :(


2. Poloskairtás végeztünk. Első permetezésnél a poloskák 85% pusztult el. Második permetezés után a túlélők 45% pusztult el, a harmadik permetezést a poloskák 15%-a élte túl. Mennyi a valószínűsége annak, hogy egy poloska 3 permetezést élt túl? Mekkora annak a valószínűsége, hogy még 2 permetezést él túl egy poloska, ha az elsőt túlélte?


Én ezt úgy számoltam, hogy 0,15*0,55*0,85=0,070125

Ez így jó? (összeszoroztam a túlélés valószínűségeit)

Tehát ennyi a valószínűsége annak, hogy egy poloska 3 permetezést él túl.


Mennyi az esélye annak, hogy még két permetezést él túl: 0,55*0,85=0,4675



2016. okt. 29. 12:25
 1/4 anonim ***** válasza:

1.


Ha 0,8 az esélye, hogy valamelyikben van, akkor 0,2, hogy egyikben sincs. Mivel egyforma valószínűséggel fordulhat elő mindegyik szobában és 5 szoba van, ezért annak az esélye, hogy az egyikben van 0,8/5. 1 szoba maradt így annak az esélye, hogy abban van 1 * 0,8/5, ami 16%.

2016. okt. 29. 14:33
 2/4 dq ***** válasza:

1: feltételes valószínûség tétele alapján:

P(5. szobában van HA nem volt az elsõ 4 szobában) =

P(5. szobában van ÉS nincsen az elsõ 4 szobában) / P(nincsen az elsõ 4 szobában)

> = (0.8*0.2) / (0.2 + 0.8*0.2)


Vagy valami ilyesmi.

2016. okt. 29. 14:34
 3/4 dq ***** válasza:

> Én ezt úgy számoltam, hogy 0,15*0,55*0,85=0,070125

Ez így jó? (összeszoroztam a túlélés valószínűségeit)


Alapvetõen akkor jó összeszoroznod, ha tudod a rá való szabályt, hogy mi miatt teheted ezt meg. Különben valaki azt mondaná pl, hogy miért nem a meghalás valószínûségét szoroztad össze, és vetted a végén a komplamentumát.


A feltételes valószínûséget is inkább próbáld a képlet szerint:

> P(elsõt túlélte ÉS a többit is túlélte) / P(többit túlélte)

2016. okt. 29. 14:44
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat
2016. okt. 30. 13:50