Mutassuk meg, hogy ha a P pont egy körön mozog, melynek középpontja az ABC háromszög súlypontja, akkor a |PA|^2 + |PB|^2 + |PC|^2 kifejezés értéke állandó.

Nem is nagyon tudom, hogy kéne hozzákezdeni, hát még bizonyítani. :( Valaki tudna segíteni?



2021. márc. 3. 11:27
 1/3 anonim ***** válasza:

Legyen az origó a súlypont, és legyenek az origóból (súlypontból) az A, B, C, P pontokba mutató helyvektorok a, b, c, p. Ekkor az origó választása miatt a+b+c=0.


A kérdéses kifejezés tehát


|PA|^2 + |PB|^2 + |PC|^2 =


= (p-a)^2 + (p-b)^2 + (p-c)^2 =


= 3p^2 + (a^2+b^2+c^2) - 2p(a+b+c) =


= 3p^2 + (a^2+b^2+c^2).


Az (a^2+b^2+c^2) értéke nyilván konstans, illetve a 3p^2 értéke pedig szintén konstans, mert a megfelelő P pontoknak az origótól (súlyponttól) vett távolsága ugyanannyi, hiszen ezek egy adott súlypont középpontú körön mozognak.

2021. márc. 3. 13:34
 2/3 anonim ***** válasza:

Hányadikos vagy?


Lehet például súlypontból indított vektorokkal számolni, kihasználva, hogy a súlypontból a csúcsokba mutató vektorok összege nullvektor és az, hogy a vektor skaláris négyzete egyenlő az abszolút értékének négyzetével. Ehhez 11. osztályosnak kell lenni.

2021. márc. 3. 13:35
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2021. márc. 4. 01:24