Mi a megoldása ennek a matekfeladatnak?


Feladat: Rámérjük egy négyzet egyik átlójára az egyik csúcsból kiindulva a négyzet oldalát, a kapott végpontban merőlegest állítunk az átlóra. Bizonyítsuk be, hogy az ábrán vastagon jelölt három szakasz egyenlő.

Ábra: [link]



2018. okt. 17. 16:32
 1/3 sharkxxx ***** válasza:

t^2 = a^2 + a^2

t = sqrt(a^2 + a^2)

ahol:

a - A négyzet oldala.

t - A négyzet átlója.


v = t - a

v^2 + v^2 = (a - v)^2

ahol:

v - Az ábrán vastagon jelölt szakasz.


(t - a)^2 + (t - a)^2 = (a - (t - a))^2

(sqrt(a^2 + a^2) - a)^2 + (sqrt(a^2 + a^2) - a)^2 = (a - (sqrt(a^2 + a^2) - a))^2

2*(sqrt(a^2 + a^2) - a)^2 = (a - sqrt(a^2 + a^2) + a)^2

2*(sqrt(2*a^2) - a)^2 = (2*a - sqrt(2*a^2))^2

2*(sqrt(2)*|a| - a)^2 = (2*a - sqrt(2)*|a|)^2

2*((sqrt(2)*|a| - a)*(sqrt(2)*|a| - a)) = (2*a - sqrt(2)*|a|)*(2*a - sqrt(2)*|a|)

2*(3*a^2 - 2^(3/2)*a*|a|) = 6*a^2 - 2^(5/2)*a*|a|

6*a^2 - 2^(5/2)*a*|a| = 6*a^2 - 2^(5/2)*a*|a|

2018. okt. 17. 18:51
 2/3 anonim ***** válasza:

Én így bizonyítanám:

[link]

2018. okt. 17. 19:26
 3/3 furacsé válasza:
jobb felső kis háromszög egyik szöge 90 fok, hiszen merőlegest állítottunk, egy másik szöge pedig 45 fok, ekkora szöget zár be a négyzet átlója az oldallal. Ebből következik, hogy a harmadik szöge is 45 fok, vagyis egyenlő szárú, tehát a két felső vastag szakasz megegyezik. Az alsó fertályon van egy deltoid, ami definíció szerint akkor és csak akkor, ha két szomszédos oldala megegyezik, innen a második és harmadik szakasz egyenlősége.
2018. okt. 18. 18:27