Morec76 kérdése:

Mi ennek a szöveges matekfeladatnak a megoldása?

A feladat így szól: Két kosárban összesen 126 db alma van. Ha az egyik kosárba még annyit tennénk, mint a benne levő 1/3 része, a másikból pedig kivennénk az 1/3 részét, akkor mindkét kosárban ugyanannyi lenne. Hány db alma van az egyik és mennyi a másik kosárban?

2015. aug. 7. 12:20
 1/5 anonim ***** válasza:

Hf kategória.

Amúgy ott egy tucat ilyet is találhatsz.

2015. aug. 7. 12:34
 2/5 anonim ***** válasza:

Ha az egyik kosárban x alma van, akkor a másikban 126-x darab alma van.


Tegyük fel, hogy az első kosárban több alma van, ekkor abból kivesszük az 1/3 részét: x-(x/3)=(3x/3)-(x/3)=2x/3 darab alma lesz benne. A másikhoz hozzárakjuk az 1/3 részét: 126-x+(126-x)/3=3*(126-x)/3+(126-x)/3=(378-3x)/3+(126-x)/3=(504-4x)/3. A feladat szerint ekkor a két kosárban egyenlő számú alma lesz, tehát:


2x/3=(504-4x)/3 /*3


2x=504-4x /+4x


6x=504 /:6


x=84, x jelölte, hogy a nagyobbik kosárban hány alma van, tehát abban 84 van, a másikban pedig 126-84=42 alma van.


Ellenőrzés: ha a nagyobbik kosárban 84 darab van, akkor abból elvéve az 1/3 részét, 84-84/3=84-28=56 alma lesz, a másik kosárban 42 alma van, ennek a harmadát hozzáadjuk: 42+42/3=42+14=56 alma lesz, így mindkét kosárban ugyanannyi. Tehát jól számoltunk.


A másik lehetőség az, hogy 126-x-ben van több alma, próbáld meg ugyanígy kiszámolni (ebből kiderül, hogy megértetted-e a levezetést).

2015. aug. 7. 12:42
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a második válaszolónak, megpróbáltam a második módszerrel, hogy a 126-x a több, de úgy nem jött ki. Nem tudom miért nem, pedig most már értem a feladatot :/
2015. aug. 7. 13:48
 4/5 anonim ***** válasza:

Pedig szinte ugyanez a levezetés.


Ha a 126-x kosárban van a több, kivesszük az egyharmadát:

(126-x)-(126-x)/3 = 3*(126-x)/3 - (126-x)/3 = 2*(126-x)/3 = (252-2x)/3


A másikhoz meg hozzáadjuk az egyharmadát: x +x/3 = 3x63 + x/3 = 4x/3


És ekkor 4x/3 = (252-2x)/3

szorzunk 3-al minkét oldalon:

4x=252-2x

hozzáadunk 2x-et:

6x=252

és osztunk 6-al:

x=42.


És megint kijön, hogy a nagyobbik kosárban van 126-42=84 alma, a kisebbikben pedig 42.

2015. aug. 7. 17:20
 5/5 A kérdező kommentje:
És tényleg a levezetésem teljesen jó volt, csak az egyenletet rontottam el valami figyelmetlenségen.
2015. aug. 8. 09:54