Hogyan kell megoldani és kiszámolni ezt a feladatot? Az ABC háromszög csúcsainak koordinátái: A(-2;2);B(3;-3)és C(5;3) a,Írjuk fel a háromszög oldalegyeneseinek egyenletét. b,Írjuk fel a háromszög magasságvonalainak egyenletét.

Segítséget előre is köszönöm.

2021. márc. 1. 12:02
 1/7 anonim ***** válasza:

A háromszög oldalainak végpontja (a csúcsok) kordinátái alapján kiszámolod az oldalakhoz tartozó irányvektorokat, majd ebből az egyenesek valamely pontjának ismeretében felírod az egyenes egyenletét.


A következő részben olyan egyenest kell keresned, aminek az irányvektora merőleges az adott oldalra. Ezt onnan tudod, hogy a skalárszorzatuk nulla. Ha megtaláltad a megfelelő vektort, akkor úgy, mint az előbb, felírod az egyenletét.

2021. márc. 1. 12:25
 2/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! :)
2021. márc. 1. 12:29
 3/7 anonim ***** válasza:

Pl.:

v(BA)=(-2,2)-(3,-3)=(-5,5)=B-ből A-ba mutató irányvektor.


n(BA)=(vy,-vx)=(5,5) az AB oldara merőleges vektor, az egyenes normálvektora.


Egyenes egyenlete:

(nx,ny)*((x,y)-(x0,y0))=0

*: skaláris szorzat

(x0,y0) pont 4gy ponz amin az rgyrnes átmegy. Lrgyen ez A(-2,2):


(5,5)*(x+2,y-2)=0

5x + 10 + 5y - 10 = 0

5x + 5y = 0 az AB oldalra illeszkedő egyenes egyenlete. :)


Magasságvonal esetén:

C csúcs esetén:

A magasságvonal merőleges az alapra, igy az v(BA) vektor lesz a C csúcson áthaladó egyenes normálisa. Ez az egyenes illeszkedik a magasságvonalra. Tehát:


n(C)=v(BA)

(x0,y0)=C(5,3)

Innen pedig ugyan az:

(-5,5)*(x-5,y-3)=0

-5x + 25 + 5y - 15 = 0

-5x + 5y = -10


Es így tovább. :)

2021. márc. 1. 12:45
 4/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2021. márc. 1. 13:22
 5/7 A kérdező kommentje:
Lehetséges ,hogy buta kérdés lesz.De megkérdezhetem ,hogy mit kellene még kiszámolnom?
2021. márc. 1. 17:55
 6/7 anonim ***** válasza:

Minden oldalra és magasságvonalra eső egyrnes egyenletét, mást nem.

Pl:

5x + 5y = 0, ennyi, ez az egyenlet.

2021. márc. 1. 18:01
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, rengeteget segített! 😊
2021. márc. 1. 18:24