150 N súlyú, 2 M hosszú gerenda egy 0,5 m széles ládán fekszik úgy, hogy a láda bal oldalán a gerenda 90 cm hosszú darabja nyúlik túl. Mekkora erővel lehet a gerendát a bal oldali végénél fogva megemelni? Mekkora erő kell ugyanehhez a jobb oldali végénél?

A megoldások: 42,9 N és 13,6 N


2010. aug. 17. 13:14
 1/2 anonim ***** válasza:

1. Ábra készítés.


2. Erők berajzolása.


3. Adatok felvétele:


Pl. l=2m

l1=0,9m

l2=0,5m

G=150N

----------------

Fb=? (baloldali erő)

Fj=? (jobboldali erő)


4. Az egyensúlyi feltételek felírása.


Baloldalra:

szumma M=0=G*0,4+Fb*1,4


Fb=(0,4/1,4)*G=42,86 N.

---------------

---------------

Jobboldalra:


szumma M=0=G*0,1-Fj*1,1


Fj=(0,1/1,1)*G=13,64 N.

-------------------

-------------------

5. Eredmények összevetése a valósággal:


1. Erők összevetése: A lád baloldalán 90 cm lóg le, jobboldalt 40 cm, ebből következik, hogy jobboldalt az emelés könnyeb, mint baloldalt. (Ez stimmel)


2. A gerenda 15 kg, így reális, a kb. 1 illetve 4 kg-nak megfelelő emelőerő. (Földi körülmények között.)


3. Tehát az eredmények elfogadhatóak.

2010. aug. 17. 19:13
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!

Így rájöhettem a hibámra ami annyi volt hogy valamiért (valószínűleg a nem méretarányos rajzom miatt) mindig úgy gondoltam hogy a gerenda tömegközéppontja a láda közepén van és így az erőkarok valahogy mindig elcsúsztak. Tényleg köszönöm, magamtól nem jöttem volna rá, ezentúl ügyelek a pontos adatok felvételére és az igazi tömegközéppont megtalálására!

(hasznos válasz!:) )

2010. aug. 17. 21:40