Melyik az a szekunder amin, amely 31.3 t% nitrogént tartalmaz?

Sajnos nem jövök rá, hogy miből tudnék kiindulni és sehol nem találom a megoldást. Előre is köszönöm a segítséget

2021. febr. 19. 11:17
 1/3 Z003 ***** válasza:
A dimetil-amin elég közelítő (31,78 N t%) szerintem ez beleférhet, a moltömegek kerekítése miatt.
2021. febr. 19. 14:00
 2/3 anonim ***** válasza:

Induljunk ki 100g szekunder aminból

tudjuk, hogy belőle 31,3g lesz a nitrogén tömege, melynek anyagmennyisége = 2,236mol

Ebből kivonhatunk ugyanakkora anyagmennyiségnek megfelelő tömegű hidrogént is, hiszen az általános képlet az R-NH-R', így R+R' tömege = 100-31,3-2,236=66,464

A dietil amin jó megközelítés de az eltérés a szénláncok tömege között túlságosan is jelentős (58/66,46 = 12,73%), ezért az nem lehet

A feladat nem konkretizálja, hogy ez egy szimmetrikus, telített aminnak kell lennie

a HC≡C-NH-CH=C-CH3 képlet a tömegeknek megfelel (az eltérés csupán 2%, mely adódhat kerekítésből)

2021. febr. 19. 16:15
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget, így már teljesen érthető
2021. febr. 19. 18:10