Sajnos nem jövök rá, hogy miből tudnék kiindulni és sehol nem találom a megoldást. Előre is köszönöm a segítséget2021. febr. 19. 11:17
1/3 Z003 válasza:
A dimetil-amin elég közelítő (31,78 N t%) szerintem ez beleférhet, a moltömegek kerekítése miatt.
2/3 anonim válasza:
Induljunk ki 100g szekunder aminból
tudjuk, hogy belőle 31,3g lesz a nitrogén tömege, melynek anyagmennyisége = 2,236mol
Ebből kivonhatunk ugyanakkora anyagmennyiségnek megfelelő tömegű hidrogént is, hiszen az általános képlet az R-NH-R', így R+R' tömege = 100-31,3-2,236=66,464
A dietil amin jó megközelítés de az eltérés a szénláncok tömege között túlságosan is jelentős (58/66,46 = 12,73%), ezért az nem lehet
A feladat nem konkretizálja, hogy ez egy szimmetrikus, telített aminnak kell lennie
a HC≡C-NH-CH=C-CH3 képlet a tömegeknek megfelel (az eltérés csupán 2%, mely adódhat kerekítésből)
3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget, így már teljesen érthető
2021. febr. 19. 18:10