Ahhoz, hogy az oldat kitisztuljon, vagyis a karbonátok hidrogén-karbonátokká alakuljanak, annyi szén-dioxidot kell bevezetni, amennyi 7,656 dm³ standardállapotú etán elégetésekor képződik.

Hány grammot tartalmaza két anyagból a kiindulási keverék?


Kérlek valaki vezesse le



2021. febr. 18. 22:29
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

C2H6 + O2 -> 2CO2 + 3H2O

7,656dm^3 etán = 7,656/24,5 mol etán ~ 0,3125mol. Ebből kétszer annyi, azaz 0,6250 mol CO2 keletkezik.

XCO3 + H2O + CO2 = X(HCO3)2

Tehát összesen 0,6250mol X(HCO3)2 keletkezik.

A kiindulási keverékben legyen a mol CaCO3 és b mol MgCO3

tudjuk, hogy 100*a + 84*b = 56,10 (m = M*n)

és tudjuk, hogy a + b = 0,625 mol (mivel az egyenletben 1:1:1 az n arány)

innen megoldjuk a kétismeretlenes egyenletet

a =0.225 és b=0.4 ; tehát CaCO3-ból 22,5-ot tartalmazotta keverék

MgCO3-ból pedig 33,6g-ot

Hiába van mindkettő anyagban benne a karbonátion, ami a mérvadó a reakcióban - tehát adatok hiányában mondhatnánk, hogy a CaCO3:MgCO3 arány tetszőleges; ám ez elvi hibának számít. A keverék tömegének, illetve annak anyagmennyiségének ismeretében csak egyféle arányt határozhatunk meg.

2021. febr. 19. 08:07
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2021. febr. 23. 21:48