Egy oldat 11,90 gramm ezüst-nitrátot tartalmaz. Hány %-os az elektrolízis hatásfoka, ha az ezüst teljes kinyeréséhez 0,5 A erősségű árammal 4 órán át kell folytatni az elektrolízist?


Légyszi valaki levezetéssel írja le

Nagyon köszönöm



2021. febr. 19. 00:47
 1/1 anonim ***** válasza:

Q = I*t

Q = 7200 C

ez 7200C/F, azaz 7200/~96500 = 0,07461 mol elektronnak felel meg.

Az AgNO3 elektrolízisekor fellépő folyamatok:

katód: Ag+ + e- -> Ag

anód: 0,5H2O -> 0,25O2 + e- + H+

Az AgNO3 anyagmennyiségét kiszámolva 0,07 molt kapunk; ez több, mint a rendszerben áthaladott elektronok száma, tehát innen is biztosak lehetünk abban, hogy az elektrolízis teljesen végbement. De ezt számítással is meghatározhatjuk:

Tehát egy mol elektron egy mol ezüstöt választ le; így az elektronok anyagmennyisége az ezüstével is megegyezik (mely az AgNO3-mal egyezik meg)

így m(AgNO3) = 0,07461*169,9 = ~12,68g AgNO3 tehát láthatjuk, hogy az elektrolízis teljesen lezajlik, hiszen eredetileg csak 11,9g AgNO3 volt az oldatban

Miután az összes elektron leválik, vízbontás történik, ami nem hasznos folyamat számunkra.

Tehát a hatásfok megadható: 0,07/0,07461 = ~93,82%

2021. febr. 19. 08:15