Két természetes szám különbsége 70. Ha a nagyobbik számot elosztjuk a kisebbikkel,a hányados 8,a maradék 7 lesz. Melyik ez a két szám? Köszönöm.

2021. febr. 18. 13:55
 1/8 anonim ***** válasza:
18%
x és x+70
2021. febr. 18. 13:57
 2/8 A kérdező kommentje:
Mennyi az az x és x?
2021. febr. 18. 14:02
 3/8 anonim ***** válasza:
72%

Amikor maradékosan osztasz egy számot, akkor így írod fel:


7:2 = 3 és maradék az 1


Ez azt is jelenti, hogy az osztandó így írható fel:


7 = 3*2 + 1


Esetünkben ez így néz ki; ha a kisebbik szám x, akkor a nagyobbik szám (70-x) (mivel összegük 70), így:


(70-x):x = 8 és a maradék 7, tehát az osztandót így tudjuk felírni:


(70-x) = 8*x + 7


És ezt az egyenletet már meg tudjuk oldani.


Másik megközelítés: ha a kisebbik szám x, akkor a nagyobbik szám (70-x). Ha egymással elosztva őket a maradék 7, akkor az azt jelenti, hogyha 7-tel kisebb számot osztunk, vagyis (63-x)-et, akkor kereken 8-at kapunk, tehát az egyenlet:


(63-x):x = 8


Ez az egyenlet is könnyedén megoldható, ráadásul "ekvivalens" az eredetivel (vagyis megfelelő rendezéssel ez is megkapható az eredetiből).


Innen már be tudod fejezni?

2021. febr. 18. 14:08
 4/8 anonim ***** válasza:
31%
Félreolvastam... Különbségük 70, nem az összegük, emiatt mindenhol, ahol (70-x)-et írtam, ott (70+x)-nek kell szerepelnie, illetve a (63-x) is (63+x).
2021. febr. 18. 14:10
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen. Most már értem.
2021. febr. 18. 14:11
 6/8 anonim ***** válasza:
48%

A kisebbik szám x. A nagyobbik x+70.

Tudjuk, hogyha elosztjuk a nagyobbat a kisebbel, akkor az eredmény 8 és marad a 7.


Tehát:

(x+70)÷x=8 és marad 7.


Tehát:

x+70=8x+7


Innentől mérlegelvvel megoldható.

2021. febr. 18. 14:28
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

és mi a hiba az első hozzászólással?

leírtam a feladat megoldásának a felét.

2021. febr. 18. 14:31
 8/8 A kérdező kommentje:
14:31 semmi baj. Új vagyok a gyakori kérdések oldalon.
2021. febr. 18. 19:43